Szkolenie dla małżonków pomagających w kursach przedmałżeńskich – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
sobota, 25 marca, 2023

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

Szkolenie dla małżonków pomagających w kursach przedmałżeńskich

W Instrukcji o bezpośrednim przygotowaniu narzeczonych do małżeństwa w diecezji sandomierskiej z dn. 30.12.2016r., czytamy:

 “Zespół prowadzący katechizację przedślubną ma być złożony z duszpasterza, doradcy życia rodzinnego oraz innych świeckich, najlepiej par małżeńskich, odpowiednio do tego przygotowanych np. przez Studium Życia i Rodziny, ukończone studia z zakresu rodziny, specjalne kursy organizowane w diecezji, formację we wspólnotach religijnych. W każdej parafii powinna być przynajmniej jedna para małżeńska, współpracująca stale z duszpasterzami.”

Osoby, które w czasie nauk przedmałżeńskich przekazują naukę Kościoła dotyczącą małżeństwa i rodziny, zobowiązane są do posiadania misji kanonicznej, udzielonej im przez Biskupa Sandomierskiego. Misję tę mogą otrzymać tylko ci, którzy są katolikami, wyróżniają się głębokim życiem religijnym prowadzonym zgodnie z wiarą, posiadają właściwe przygotowanie i cieszą się dobrą opinią wiernych. Misja kanoniczna udzielana jest na okres dwóch lat. Warunkiem jej przedłużenia jest czynny udział w dalszej kontynuacji formacji, która prowadzona jest przez Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w Diecezji Sandomierskiej. O przyznanie misji kanonicznej do Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin występuje proboszcz parafii, w której osoby przekazujące naukę Kościoła dotyczącą małżeństwa i rodziny, podejmują katechizację narzeczonych.

W związku zaleceniami Instrukcji Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin organizuje szkolenie dla par małżeńskich, które chciałyby posługiwać w przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Szkolenie odbędzie się w domu rekolekcyjnym Quo Vadis w Sandomierzu 12 marca (niedziela) o godzinie 10.00. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 506142343.

Dyrektor Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin
Ks. Tomasz Cuber