Spotkanie KCPR Dekanatu Sandomierskiego – relacja – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
sobota, 22 czerwca, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

Spotkanie KCPR Dekanatu Sandomierskiego – relacja

W dniu 9 marca 2017 roku odbyło się  spotkanie wolontariuszy Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie Dekanatu Sandomierskiego im. Sługi Bożego Księdza Wincentego Granata w  sali parafialnej przy Kościele  p.w. Nawrócenia św. Pawła.  Gościem spotkania  był  Ryszard Montusiewicz – dyrektor  TVP Lublin, właściciel firmy EGERIA. 

Pan Ryszard i jego żona Lucyna  mają 9 dzieci i obecnie 12 wnucząt. Byli pierwszą rodziną z Polski posłaną do krajów misyjnych. W 1989 r. papież św. Jan Paweł II posłał ich na Białoruś, najpierw do Homla później do Bobrujska –  gdzie z ks. Andrzejem Szczęsnym organizowali parafię pw. św. Piotra i Pawła. Ponadto Ryszard uczył języka polskiego w kilku szkołach, a Lucyna pracowała w domu dziecka z dziećmi upośledzonymi (w stopniu lekkim). Swą posługę pełnili trzy lata, po czym wrócili do Polski.  W 1994 r. papież św.  Jan Paweł II posłał ich na kolejną „misję rodzin”– do Ziemi Świętej. Wyjechali tam w październiku 1995 r. Zamieszkali w Jaffie. Brali udział w życiu kościelnym wspólnoty parafialnej arabskiej i środowiska emigracji zarobkowej. Zarówno w Jaffie, jak i pobliskiej Hajfie przygotowywali do sakramentów i prowadzili katechumenat dorosłych. Liczne obowiązki rodzinne nie przeszkodziły im w podejmowaniu działań ewangelizacyjnych. Aktywnie pracowali jako misjonarze – wszędzie zabierali ze sobą dzieci.  Zawsze ufają Bogu- Bóg jest Panem życia wszystko co się dzieje w naszym życiu jest od Boga i mam czemuś służyć, podkreślał w swojej wypowiedzi Pan Ryszard. Ewangelizacja, jakiej się podjęli, polegała na odważnym docieraniu z Dobrą Nowiną do ludzi w ich domach.

Dla wolontariuszy KCPR wypowiedzi Pana Ryszarda były świadectwem żywej wiary, zaufania Bogu mimo bardzo trudnych chwil w życiu. Wspólna modlitwa rozpoczęła i zakończyła rozważania na temat pracy ewangelizacyjnej  i roli świeckich w Kościele. W spotkaniu uczestniczył dekanalny duszpasterz rodzin  ks. Marek Flis. Gospodarzem i organizatorem spotkania był ks. Krzysztof Rusiecki we współpracy z koordynatorem Alicją Szatan.