Spotkanie KCPR Dekanatu Sandomierskiego – relacja – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
środa, 29 marca, 2023

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

Spotkanie KCPR Dekanatu Sandomierskiego – relacja

W dniu 9 marca 2017 roku odbyło się  spotkanie wolontariuszy Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie Dekanatu Sandomierskiego im. Sługi Bożego Księdza Wincentego Granata w  sali parafialnej przy Kościele  p.w. Nawrócenia św. Pawła.  Gościem spotkania  był  Ryszard Montusiewicz – dyrektor  TVP Lublin, właściciel firmy EGERIA. 

Pan Ryszard i jego żona Lucyna  mają 9 dzieci i obecnie 12 wnucząt. Byli pierwszą rodziną z Polski posłaną do krajów misyjnych. W 1989 r. papież św. Jan Paweł II posłał ich na Białoruś, najpierw do Homla później do Bobrujska –  gdzie z ks. Andrzejem Szczęsnym organizowali parafię pw. św. Piotra i Pawła. Ponadto Ryszard uczył języka polskiego w kilku szkołach, a Lucyna pracowała w domu dziecka z dziećmi upośledzonymi (w stopniu lekkim). Swą posługę pełnili trzy lata, po czym wrócili do Polski.  W 1994 r. papież św.  Jan Paweł II posłał ich na kolejną „misję rodzin”– do Ziemi Świętej. Wyjechali tam w październiku 1995 r. Zamieszkali w Jaffie. Brali udział w życiu kościelnym wspólnoty parafialnej arabskiej i środowiska emigracji zarobkowej. Zarówno w Jaffie, jak i pobliskiej Hajfie przygotowywali do sakramentów i prowadzili katechumenat dorosłych. Liczne obowiązki rodzinne nie przeszkodziły im w podejmowaniu działań ewangelizacyjnych. Aktywnie pracowali jako misjonarze – wszędzie zabierali ze sobą dzieci.  Zawsze ufają Bogu- Bóg jest Panem życia wszystko co się dzieje w naszym życiu jest od Boga i mam czemuś służyć, podkreślał w swojej wypowiedzi Pan Ryszard. Ewangelizacja, jakiej się podjęli, polegała na odważnym docieraniu z Dobrą Nowiną do ludzi w ich domach.

Dla wolontariuszy KCPR wypowiedzi Pana Ryszarda były świadectwem żywej wiary, zaufania Bogu mimo bardzo trudnych chwil w życiu. Wspólna modlitwa rozpoczęła i zakończyła rozważania na temat pracy ewangelizacyjnej  i roli świeckich w Kościele. W spotkaniu uczestniczył dekanalny duszpasterz rodzin  ks. Marek Flis. Gospodarzem i organizatorem spotkania był ks. Krzysztof Rusiecki we współpracy z koordynatorem Alicją Szatan.