“Moja wolność i moje decyzje” – warsztaty o uzależnieniach – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
czwartek, 13 czerwca, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

“Moja wolność i moje decyzje” – warsztaty o uzależnieniach

“Uzależnienie to choroba uczuć i emocji” – mówił O. Adrian Loryś OFM, podczas warsztatów o uzależnieniach, które miały miejsce 18 marca w sobotę w par. św. Jana Pawła II  w Stalowej Woli. Warsztaty trwały od godz. 10.00 do 17.00.

Najpierw były dwie konferencje, następnie Msza Święta, po niej obiad, świadectwo osób z AA i Al-Anon, Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz warsztat psychologiczny. Głównym prowadzącym był, wspomniany wyżej, O. Adrian, który oprócz tego, że jest kapłanem, jest też psychoterapeuta. W pierwszej części warsztatów uczestniczył też diecezjalny duszpasterz rodzin, ks. Tomasz Cuber. On też przewodniczył Eucharystii. Przytaczając słowa Papieża Franciszka, powiedział, że prawdziwy post to nie umartwienia ciała, ale to pomoc drugiej osobie. “I to się tu realizuje” – dodał.

O Adrian podczas konferencji mówił o dwóch rodzajach uzależnień. Pierwszy rodzaj, to uzależnienia o wymiarze psychologicznym. Większość ludzi takie uzależnienia posiada w mniejszym czy większym stopniu. To może być komórka, telewizor, internet, pornografia, majątek, sport itp. (rzecz lub dziedzina naszego życia, bez której trudno nam się obyć każdego dnia). Drugi rodzaj to uzależnienia chemiczne (alkohol, narkotyki, dopalacze itp), które dodatkowo powodują trwałe zniszczenia w organizmie człowieka. “Aby skutecznie pomóc osobie uzależnionej trzeba zająć sie jego światem uczuć i emocji” – mówił prelegent. Podczas warsztatu psychologicznego wskazał, że w pracy nad sobą najważniejsze jest wyznaczyć sobie cel, ten dalekosiężny (np. życie w trzeźwości, życie szczęśliwe itp). Następnie wyznaczyć program na rok – co ja zrobię w najbliższym roku, aby ten cel osiągnąć, następnie program na miesiąc – co ja w najbliższym miesiącu zrobię, aby ten cel osiągnąć i w końcu program 24 godzin – co ja w danym dzisiejszym dniu zrobię, aby ten cel osiągnąć. Takimi małymi kroczkami każdego dnia jesteśmy wstanie osiągnąć wyznaczony cel.

W warsztatach, które już po raz kolejny zorganizowało Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli, uczestniczyło ok 50 osób ze Stalowej Woli i okolic. Udział mieli oni całkowicie bezpłatny. Ludzie byli zadowoleni, Jedna osoba, dzieląc się swoimi wrażeniami, powiedziała, że cieszy się, że było szerzej o uzależnieniach, a nie tylko o alkoholiźmie. Taki właśnie był cel tych warsztatów – ukazać mechanizmy i rodzaje wszelkich ludzkich uzależnień, na które wszyscy jesteśmy narażeni.