Dzień skupienia dla małżonków z dekanatu świętokrzyskiego na Świętym Krzyżu – 13 maja 2017 – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
sobota, 22 czerwca, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

Dzień skupienia dla małżonków z dekanatu świętokrzyskiego na Świętym Krzyżu – 13 maja 2017

„Miłość mi wszystko wyjaśniła,
Miłość mi wszystko pokazała
Uwielbiam tą miłość, gdziekolwiek by przebywała”
Jan Paweł II

13 maja na Świętym Krzyżu odbył się Dzień skupienia dla małżeństw z dekanatu Świętokrzyskiego. Był to szczególny dzień dla małżeństw obchodzących w tym roku 10 rocznicę zawarcia Sakramentu Małżeństwa.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przybyłych małżonków przez ojca Michała Tomczaka OMI., naszego gospodarza. O godz. 10.00 wszyscy udali się na  Msze św., której przewodniczył ks. Jerzy Kubik. Podczas homilii o. Michał przypomniał wszystkim, że ten dzień jest dniem wyjątkowym również ze względu na obchody 100 rocznicy objawień w Fatimie i kanonizację Franciszka i Hiacynty. Najważniejszym i najpiękniejszym momentem  Mszy św. było odnowienie przysięgi małżeńskiej. N twarzach wszystkich małżonków malował się szczery uśmiech, a w oczach widać było łzy wzruszenia.

O godz. 12.00 rozpoczęła się konferencję „Duchowy fundament małżeństwa” poprowadzona przez dr Mieczysława Guzewicza. Wykładowca podkreślił, że pomysłodawcą małżeństwa jest sam Bóg. To On powołuje mężczyznę i kobietę do trwania we wspólnocie całego życia. To On gwarantuje najwyższą jakość więzi małżeńskiej, oczywiście jeżeli małżonkowie z Nim współpracują. Jak powinna wyglądać ta współpraca? To codzienna modlitwa małżonków, noszenie obrączki, coniedzielna Msza Święta, częsta spowiedź, zachowanie czystości małżeńskiej, świętowanie każdej rocznicy ślubu oraz nieustająca  modlitwa za współmałżonka.  Dr Guzewicz przypomniał, że patronem uzdrawiania relacji małżeńskiej jest Archanioł Rafał, a wspólna modlitwa małżeńska ma moc egzorcyzmowania, która chroni małżeństwo przez różnymi zagrożeniami. Podczas prelekcji poruszony został również temat odpowiedzialności mężczyzny za przekazywanie wiary i czuwanie nad rozwojem duchowym wszystkich członków rodziny. Wygłoszona konferencja była doskonałym przypomnieniem niektórych treści z kursu dla narzeczonych.

Po zakończonej konferencji małżonkowie obchodzący okrągły jubileusz zawarcia związku małżeńskiego otrzymali symboliczne pamiątki.

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w zakonnym refektarzu.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Dekanalne Centrum Pomocy Rodzinie w Dekanacie Świętokrzyskim.

/ uczestnicy/