Ogólnopolskie spotkanie Duszpasterstwa Rodzin – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
czwartek, 30 maja, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

Ogólnopolskie spotkanie Duszpasterstwa Rodzin

W dniach 16-17 maja 2017 r. w Porszewicach pod Łodzią odbyło się spotkanie członków Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin i Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego.

Spotkanie rozpoczął JE. Biskup Jan Wątroba – przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski, oraz Ks.  Dr Przemysław Drąg – dyrektor  Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Adhortacja papieża Franciszka „Amoris leatitia” stawia wobec duszpasterstwa rodzin oraz wobec parafii nowe wymagania. Należy towarzyszyć zarówno przygotowującym się do małżeństwa czy to małżonkom w trudnych sytuacjach życiowych, jak i osobom rozwiedzionym.

Prelegentami podczas konferencji byli m.in. o. Ksawery Knotz, który mówił jak towarzyszyć małżeństwom na drodze do świętości, o. Jordan Śliwiński przedstawił temat „Spowiednik wobec problemów małżeńskich”. Pani Małgorzata Walaszczyk Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego Diecezji Warszawsko-Praskiej omówiła historię Duszpasterstwa Rodzin w Polsce oraz przybliżyła postać krajowej doradczyni rodzin w latach 1930-1970 Teresy Strzębosz. Agnieszka Dochniak – obecna Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego przedstawiła raport o stanie Duszpasterstwa Rodzin za rok 2016. Pochylono się też nad tematem prawnej ochrony życia od poczęcia i o promocji życia dla młodych. Temat ten poruszył Wiesław Gajewski Prezes Fundacji „Czyste Serca”.

Na koniec spotkania w grupach tematycznych  pracowano nad wnioskami: jak towarzyszyć narzeczonym w przygotowaniu do małżeństwa, jak towarzyszyć małżonkom oraz jak towarzyszyć osobom żyjącym po rozpadzie małżeństwa, które żyją w kolejnym związku. Wypracowane wnioski posłużą do rozszerzenia działań duszpasterskich wobec tych osób.