Marsz dla Życia i Rodziny w Staszowie – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
środa, 29 marca, 2023

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

Marsz dla Życia i Rodziny w Staszowie

W Staszowie w VI Marszu dla Życia i Rodziny brało udział  około 200 osób. Wydarzeniu  temu przyświecały słowa: „Czas na rodzinę” jako ogólnopolskie hasło wszystkich Marszów w Ojczyźnie. Uczestników staszowskiego Marszu ponadto łączyła myśl wyrażona na banerze: „Rodzina miejscem życia i rozwoju człowieka”. Wydarzenie połączono z obchodami Dnia Dziecka i piknikiem rodzinnym organizowanym przez władze miasta. Współorganizatorami Marszu byli: Urząd Miasta i Gminy w Staszowie, Staszowski Ośrodek Kultury, Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie, Akcja Katolicka, Ruch Domowy Kościół, Ruch Obrońców Życia, Stowarzyszenie „Amazonki”, Cisi Pracownicy Krzyża, Ruch Czystych Serc.

Marsz dla Życia i Rodziny poprzedziła Msza Święta w intencji rodzin i ochrony dzieci zagrożonych deprawacją. Czynny udział w niej wzięły dzieci z przedszkola nr 8 wraz z rodzicami, dyrekcją i wychowawcami. Msza Święta odbyła się o godz. 11.30 w kościele św. Barbary w Staszowie. Dzieci przybliżyły postać wielkiego obrońcy życia – św. Jana Pawła II.

O godz. 15.00 uczestnicy Marszu zgromadzili się w kościele gdzie wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, którą prowadził proboszcz parafii św. Barbary. Po wspólnej modlitwie uczestnicy wyszli przed świątynię gdzie głos zabrała przedstawicielka Obrońców Życia pani Dorota Sobolewska-Bielecka mówiąc o obronie dzieci  nienarodzonych i pielęgnowaniu troski o każde poczęte życie w naszych  rodzinach.

W Marszu udział  wzięli przedstawiciele policji, orkiestra górnicza „Siarkopolu” Grzybów, harcerze, niepełnosprawni, Stowarzyszenie „Amazonki”, rodzice z dziećmi i inni. Obok głównego transparentu uczestnicy nieśli kolorowe baloniki i chorągiewki z napisami: „Czas na rodzinę”, „Jestem za życiem”, „Życie darem Boga”, „Życie jest święte” i inne. Kolumna Marszu zatrzymała się na rynku miasta gdzie głos zabrała uczestnicząca w Marszu poseł Anna Krupka, która mówiła o wielkiej wartości rodziny i otoczeniu opieką rodzin zwłaszcza wielodzietnych.  Burmistrz Miasta i Gminy Leszek Kopeć wraz z zastępcą Ewą Kondek wyrazili uznanie dla wszystkich organizatorów   i uczestników oraz poparcie dla troski o rodzinę. Wśród głosów poparcia był uczestnik Tomek  Żądło, który jako niepełnosprawny najbardziej czuje potrzebę oparcia w rodzinie o czym też  dał świadectwo wobec wszystkich uczestników. Wśród zabierających głos był obecny także dziekan dekanatu. W Marszu wzięli udział księża z obydwu parafii, przedstawiciele samorządu  powiatu i gminy oraz licznie zgromadzone rodziny. Z rynku miasta kolumna przy akompaniamencie orkiestry udała się nad „Zalew nad Czarną” gdzie Marsz zakończył się piknikiem rodzinnym.