Czas na Rodzinę – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
sobota, 22 czerwca, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

Czas na Rodzinę

W Sandomierzu już szósty raz zorganizowano Marsz dla Życia i Rodziny. Hasłem spotkania, które odbyło się 4 czerwca, są słowa: „Czas na Rodzinę!”. Marsz jest świętem rodzin i stanowi okazję do tego, aby publicznie zamanifestować radość z posiadania rodziny. Biorą w nim udział osoby, które podzielają te same wartości. Tegoroczne święto rodziny połączone było z diecezjalnym dniem dziecka. Przedsięwzięcie patronatem honorowym objął bp Krzysztof Nitkiewicz. Patronką Marszu w Sandomierzu jest św. Joanna Beretta Molla, której relikwie znajdują się w kościele św. Józefa.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele św. Józefa w Sandomierzu. Modlitwie przewodniczył ks. Marek Flis, dekanalny duszpasterz rodzin. W homilii podkreślał, że Duch Święty dziś buduje Kościół dla nowego pokolenia. On przynagla nas, abyśmy wyszli jako posłani do współczesnego świata dając świadectwo o Bogu. Kaznodzieja wskazywał również na współczesne zagrożenia i bunt przeciw Bogu oraz prawu Bożemu.

Po Eucharystii uczestnicy przeszli ulicami miasta do Kompleksu Rekreacyjnego przy ul. Żółkiewskiego. Impreza miała charakter pikniku rodzinnego. Była to okazją do wspólnego aktywnego spędzania czasu i wspólnej zabawy. Na uczestników czekało wiele atrakcji: koncerty, występy młodych artystów, pokazy artystyczne w wykonaniu przedszkolaków, konkursy, gry i zabawy plenerowe, aukcje czy kawiarenka ze słodkościami. Podczas pikniku była prowadzona akcja charytatywna na rzecz Dawida Kiliańskiego, który ma 13 lat i jest chory na porażenie mózgowe. Fundusze mają wesprzeć zakup koniecznego mu specjalistycznego wózka.

Organizatorem marszu i pikniku jest Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie Dekanatu Sandomierskiego. – Marsze dla Życia i Rodziny służą publicznemu wyrażaniu przywiązania do rodziny zbudowanej na małżeństwie kobiety i mężczyzny. Marsze to miejsce spotkań rodzin oraz tych wszystkich, którzy w silnej rodzinie, zbudowanej na miłości i wzajemnej odpowiedzialności, widzą gwarancję rozwoju Polski. Tegoroczne hasło kierowane jest do samych rodzin. Zależy nam na zwróceniu uwagi rodzicom i dzieciom, aby nie zamykali się w świecie swoich spraw, aby sobie nawzajem poświęcali odpowiednio dużą ilość czasu. Nie będzie zdrowych rodzin jak dorośli nie będą spędzać czasu ze sobą i z własnymi dziećmi. Piknik zorganizowany po zakończeniu marszu jest taką alternatywą wspólnej zabawy. Podczas pikniku wszystko jest dla dzieci i od dzieci – podkreśla Alicja Szatan, współorganizator przedsięwzięcia.

Ks. Adam Stachowicz