Dzień Skupienia dla Małżonków z Dekanatu Raniżów – 18 lutego 2018 [Relacja] – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
niedziela, 02 kwietnia, 2023

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

Dzień Skupienia dla Małżonków z Dekanatu Raniżów – 18 lutego 2018 [Relacja]

W niedzielę 18 lutego 2018 r. w parafii Wniebowzięcia NMP w Raniżowie miało miejsce uroczyste spotkanie zorganizowane dla małżonków. Świętowanie Dnia Małżeńskiego rozpoczęła Msza Święta sprawowana przez dyrektora Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin diecezji sandomierskiej ks. Tomasza Cubera oraz dekanalnego duszpasterza rodzin i gospodarza miejsca ks. Bogdana Piekuta, wraz z wikariuszami.

W homilii ks. Tomasz Cuber przypomniał wielkość i piękno powołania do życia w małżeństwie i rodzinie. Wezwał, także wszystkich małżonków, aby w codziennym życiu przez zwyczajne gesty i dobre słowo budowli jedność i miłość małżeńską, która jest fundamentem każdej rodziny. Na zakończenie Eucharystii kapłani udzielili indywidualnego błogosławieństwa każdemu małżeństwu i wręczyli obrazki z modlitwą za współmałżonka. Pary małżeńskie z uśmiechem, trzymając się za ręce opuszczały świątynię w rytmie marsza weselnego.

Dalsza część spotkania odbyła się w domu parafialnym, gdzie małżonkowie zostali przywitani przez ks. proboszcza Bogdana Piekuta i podjęci uroczystym niedzielnym obiadem (sponsorowanym przez proboszczów z dekanatu). Następnie ks. Tomasz Cuber zaprosił wszystkich do wysłuchania konferencji wygłoszonej przez małżonków Małgorzatę i Grzegorza z Ostrowca Świętokrzyskiego. Tematem konferencji był św. Józef jako wzór dla współczesnych mężczyzn i szczególny orędownik dla rodzin, które są coraz bardziej zagrożone w dzisiejszym świecie.

Po przerwie na kawę i pyszne ciasto przygotowane przez małżeństwa ze wspólnoty Domowego Kościoła, z miejscowej parafii, rozpoczęła się druga część konferencji. Małżonkowie prowadzący podzielili się świadectwem własnego życia, w którym wielokrotnie doświadczali szczególnej pomocy św. Józefa w szczęśliwym rozwiązaniu wielu problemów ich życia małżeńskiego i rodzinnego. Dlatego gorąco zachęcali wszystkich do szukania orędownictwa tego wielkiego opiekuna rodzin. Również uczestnicy spotkania z radością dzielili się świadectwami  łask wyproszonych za przyczyną św. Józefa. Na koniec spotkania głos zabrał ojciec misjonarz pracujący od wielu lat w Paragwaju, który przedstawił specyfikę pracy duszpasterskiej dla rodzin w tym odległym kraju.

Dzień skupienia dla małżonków w Raniżowie był czasem owocnym, bo przypomniał wszystkim uczestnikom piękno powołania do małżeństwa i był radosnym czasem dzielenia się tym powołaniem przez małżonków w łączności z duszpasterzami, którzy są powołani do służby dla rodzin.

Grzegorz Krysa