Święty Krzyż – jubileusze małżeńskie w najstarszym polskim sanktuarium [Relacja] – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
sobota, 22 czerwca, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

Święty Krzyż – jubileusze małżeńskie w najstarszym polskim sanktuarium [Relacja]

Stało się już tradycją w dekanacie świętokrzyskim, że małżonkowie przeżywający swe jubileusze małżeńskie spotykają się na Świętym Krzyżu.

W tym roku spotkanie to wypadło w dniu wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Na godz. 10:00, do najstarszego polskiego sanktuarium, które znajduje się na terenie dekanatu świętokrzyskiego Diecezji Sandomierskiej. przybyło ok 50 par małżeńskich z para. Łagów, Baćkowice i Rudki. W kaplicy relikwii św. Krzyża zgromadzonych powitał dekanalny duszpasterz rodzin, a zarazem wicedziekan dekanatu świętokrzyskiego i proboszcz par. św. Mikołaja w Baćkowicach, ks. Jerzy Kubik. następnie przemówił rektor bazyliki – o. Dariusz Malajka OMI, który opowiedział zebranym o roli, jaką pełni to sanktuarium.

Następnie w tejże kaplicy była sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem ks. dziekana, proboszcza par. św. Michała Archanioła w Łagowie, ks. Krzysztofa Kozieła. Koncelebrował i homilię wygłosił ks. Jerzy. Zwrócił uwagę na to, że serce Maryi było nieskazitelnie czyste, wolne od wszelkiego grzechu. Zachęcał małżonków by praktykowali cnotę czystości małżeńskiej, jak sam zauważył, małżeństwo jest rajem, dopóki nie wkradnie się do niego grzech.

Po homilii małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Na zakończenie Mszy Świętej pary małżeńskie otrzymały pamiątkowe obrazki.

Następnie, po przerwie na ciastko i kawę miała miejsce prelekcja p. Krystyny Zając, która przybliżyła małżonkom postać sw. Joanny Beretty Molli. Św. Joanna jest m. in. patronką lekarzy, małżeństw, rodzin, dzieci poczętych i matek w stanie błogosławionym.

Po prelekcji niektórzy chętni nabyli różne pamiątki związane z tą świętą. Zakończeniem obchodu jubileuszy małżeńskich był wspólny obiad w podwórzu ojców oblatów.

W przygotowaniach tego dnia w sposób szczególny zaangażowały się panie z doradztwa rodzinnego i Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie Dekanatu Świętokrzyskiego

Ks. Robert Capała

GALERIA