II Dzień Małżeństw i Rodzin dekanatu Nowa Dęba – 18 listopada 2018 [Relacja] – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
sobota, 25 marca, 2023

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

II Dzień Małżeństw i Rodzin dekanatu Nowa Dęba – 18 listopada 2018 [Relacja]

W niedzielę, 18 listopada 2018 r., w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie obchodziliśmy po raz drugi Dzień Małżeństw i Rodzin naszego dekanatu, którego organizatorem było Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie dekanatu Nowa Dęba. W tym szczególnym dniu modlitwy w intencji małżeństw towarzyszył nam ks. dr Tomasz Cuber, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, który głosił na każdej Mszy Świętej kazanie o tematyce związanej z rodziną.

Centralna Msza Św. odbyła się o godz. 11.30, której przewodniczył ks. Tomasz Cuber a koncelebrowali ks. Mariusz Krasula z Grębowa oraz ks. Tadeusz Ziętkowski z tutejszej parafii. Podczas kazania ks. Tomasz nawiązał do Dnia Niepodległości obchodzonego tydzień wcześniej, podczas którego rodziny tak pięknie obchodziły ten dzień wymachując biało-czerwonymi flagami i dumnie wyśpiewując Mazurek Dąbrowskiego. Takie pełne rodziny są radością wszystkich, całego narodu. Wychowanie się w pełnej rodzinie uczy właściwych postaw i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. To co przeszkadza w osiągnięciu prawdziwego szczęścia to pogoń za pieniędzmi, władzą i sukcesem. Paradoksalnie w obecnych czasach mamy tyle udogodnień kupionych za pieniądze a brakuje nam czasu dla siebie nawzajem. Nic nie zastąpi obecności drugiego człowieka. Człowiek, który odczuwa pustkę próbuje ją zapełnić i często tak wchodzi w nałogi. Depresje, nerwice i uzależnienia są skutkiem braku prawdziwego domu i głębokich relacji w rodzinie. Jeśli chcemy być szczęśliwi, kontynuował ks. Tomasz, to rodzice muszą się wzajemnie kochać i dzieci muszą wzrastać widząc swoich rodziców, którzy okazują sobie czułość i szacunek. Rodzina musi być oparta na fundamencie a tym jest od zarania dziejów Pan Bóg.

Na zakończenie Eucharystii małżeństwa obecne podchodziły do kapłanów trzymając się za ręce, aby otrzymać błogosławieństwo i obrazki z modlitwą za siebie nawzajem. Dla wielu był to wzruszający moment uwieńczony pocałunkiem.

Kolejnym punktem było spotkanie w domu parafialnym z pp. Wiesławą i Mirosławem Bąk z Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy podzielili się z zebranymi swoim doświadczeniem pożycia małżeńskiego. Zwrócili uwagę na wielkie znaczenie wspólnej modlitwy oraz dialogu małżeńskiego. Nawiązali do trzech płaszczyzn, które umacniają małżonków. Są to: ołtarz – wspólna modlitwa, wspólnota stołu i wspólnota łoża małżeńskiego. Małżeństwo to dar i zadanie.

Konferencja zakończyła się odczytaniem modlitwy za męża i żonę, co uczynili pp. Dorota i Krzysztof Zuba.

Dziękujemy wszystkim rodzinom za obecność. Ks. wicedziekanowi kan. Janowi Niemiec za przybycie a w szczególności ks. Eugeniuszowi Nyczowi, proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, za gościnność. Wszystkim chętnym, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia i brali czynny udział w liturgii eucharystycznej składamy serdeczne Bóg zapłać.

Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie dekanatu Nowa Dęba