II Dzień Małżeństw i Rodzin dekanatu Nowa Dęba – 18 listopada 2018 [Relacja] – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
sobota, 22 czerwca, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

II Dzień Małżeństw i Rodzin dekanatu Nowa Dęba – 18 listopada 2018 [Relacja]

W niedzielę, 18 listopada 2018 r., w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie obchodziliśmy po raz drugi Dzień Małżeństw i Rodzin naszego dekanatu, którego organizatorem było Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie dekanatu Nowa Dęba. W tym szczególnym dniu modlitwy w intencji małżeństw towarzyszył nam ks. dr Tomasz Cuber, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, który głosił na każdej Mszy Świętej kazanie o tematyce związanej z rodziną.

Centralna Msza Św. odbyła się o godz. 11.30, której przewodniczył ks. Tomasz Cuber a koncelebrowali ks. Mariusz Krasula z Grębowa oraz ks. Tadeusz Ziętkowski z tutejszej parafii. Podczas kazania ks. Tomasz nawiązał do Dnia Niepodległości obchodzonego tydzień wcześniej, podczas którego rodziny tak pięknie obchodziły ten dzień wymachując biało-czerwonymi flagami i dumnie wyśpiewując Mazurek Dąbrowskiego. Takie pełne rodziny są radością wszystkich, całego narodu. Wychowanie się w pełnej rodzinie uczy właściwych postaw i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. To co przeszkadza w osiągnięciu prawdziwego szczęścia to pogoń za pieniędzmi, władzą i sukcesem. Paradoksalnie w obecnych czasach mamy tyle udogodnień kupionych za pieniądze a brakuje nam czasu dla siebie nawzajem. Nic nie zastąpi obecności drugiego człowieka. Człowiek, który odczuwa pustkę próbuje ją zapełnić i często tak wchodzi w nałogi. Depresje, nerwice i uzależnienia są skutkiem braku prawdziwego domu i głębokich relacji w rodzinie. Jeśli chcemy być szczęśliwi, kontynuował ks. Tomasz, to rodzice muszą się wzajemnie kochać i dzieci muszą wzrastać widząc swoich rodziców, którzy okazują sobie czułość i szacunek. Rodzina musi być oparta na fundamencie a tym jest od zarania dziejów Pan Bóg.

Na zakończenie Eucharystii małżeństwa obecne podchodziły do kapłanów trzymając się za ręce, aby otrzymać błogosławieństwo i obrazki z modlitwą za siebie nawzajem. Dla wielu był to wzruszający moment uwieńczony pocałunkiem.

Kolejnym punktem było spotkanie w domu parafialnym z pp. Wiesławą i Mirosławem Bąk z Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy podzielili się z zebranymi swoim doświadczeniem pożycia małżeńskiego. Zwrócili uwagę na wielkie znaczenie wspólnej modlitwy oraz dialogu małżeńskiego. Nawiązali do trzech płaszczyzn, które umacniają małżonków. Są to: ołtarz – wspólna modlitwa, wspólnota stołu i wspólnota łoża małżeńskiego. Małżeństwo to dar i zadanie.

Konferencja zakończyła się odczytaniem modlitwy za męża i żonę, co uczynili pp. Dorota i Krzysztof Zuba.

Dziękujemy wszystkim rodzinom za obecność. Ks. wicedziekanowi kan. Janowi Niemiec za przybycie a w szczególności ks. Eugeniuszowi Nyczowi, proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, za gościnność. Wszystkim chętnym, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia i brali czynny udział w liturgii eucharystycznej składamy serdeczne Bóg zapłać.

Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie dekanatu Nowa Dęba