O ikonach – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

O ikonach

Nazywam się Urszula Olszowa, od 15 lat jestem w związku małżeńskim, nasz wspólny dorobek to pięcioro dzieci. Od 9 lat pracuję jako doradca życia rodzinnego w parafii Jarocin. Przez 3 lata moja siostra namawiała mnie do pisania ikon. Zawsze odmawiałam bo uważałam, że jest to niemożliwe pogodzić obowiązki związane z domem, wychowaniem wtedy jeszcze czwórki dzieci z pisaniem ikon, które wymaga skupienia i modlitwy. Dopiero doświadczenie, które dotknęło nasze małżeństwo sprawiło, że zdecydowałam się spróbować.

Na jednym z pierwszych kursów usłyszałam, że pisanie ikon jest jak wirus albo się ktoś zarazi na całego albo nie. Pierwszą ikonę skończyłam pisać 26 listopada 2017 roku i okazało się, że w moim przypadku uległam wirusowi. Wielka radością jest dla mnie to że swoją pasję mogę dzielić z córkami Karoliną i Marysią, które od początku jeździły ze mną i uczestniczyły w kursach. Cieszy mnie, że ikony , które posiadają tak wielkie bogactwo duchowe możemy dawać w prezencie z okazji chrztu, I komunii św., bierzmowania, ślubu czy prymicji.

Pisanie ikon jest dla mnie zaproszeniem do medytacji i kontemplacji świata nadprzyrodzonego, niewidzialnego. Dzięki pisaniu ikon zaczęłam zwracać większą uwagę na sztukę sakralną, pogłębiła się również moja relacja z Bogiem. Pisanie ikon jest moją ulubioną formą spędzania czasu przy, której zawsze odpoczywam.

Obecnie uczę się w przemyskiej szkole ikonopisania gdzie wykorzystywane są techniki mistrzów z XIV i XVI wieku, zgodne z kanonem. Ikony są reprodukcją już istniejących dzieł sztuki przez co bardzo różnią się od ikon współczesnych. Piszemy techniką tempery jajowej wykorzystując do tego naturalne pigmenty pochodzące z ziemi, minerałów i skał. Umożliwiają nam to wnikliwe badania starodawnych arcydzieł. Dzięki odtworzeniu ich technik malarskich poznajemy i ożywiamy bogactwo dziedzictwa i tradycji ziemi przemyskiej.