Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej – Strona interentowa Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sandomierskiej
sobota, 22 czerwca, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

VII Walentynkowy Dzień Małżeński

W dniach 10 i 11 lutego 2024 r. Parafia pw. św. Floriana i Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli  zorganizowali VII Walentynkowy Dzień Małżeński.

Rozpoczął się on Mszą Świętą w sobotę o godz. 15.00, a w niedzielę o godz. 12.15 w Parafii pw. Św. Floriana w Stalowej Woli. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Słowo Boże do małżonków głosił w tych dniach ks. dr Michał Grochowina – Oficjał Sądu Biskupiego w Sandomierzu.

Dalsza  część spotkania: obiad, wykłady oraz zabawa taneczna odbywały się w Restauracji „Sezam” w Stalowej Woli. Walentynkowy Dzień Małżeński zakończył się w sobotę (10.02.) o godz. 23.00, a w niedzielę (11.02.) o godz. 20.00. W spotkaniu wzięło udział 252 osoby, w tym 119 par małżeńskich.

Sobotnie wykłady o tematyce małżeńskiej: ,, Jak w codzienności dbać o małżeństwo?” oraz ,,Czym jest małżeńska przyjaźń?”  poprowadzili Państwo Joanna i Norbert Dawidczykowie z Ostrołęki. Prelegenci ukazali słuchaczom  jak budować wzajemną relację opartą  na przyjaźni pomiędzy małżonkami, na szczerości, otwartości i wzajemnym szacunku do współmałżonka. Należy uczyć się kochać swojego współmałżonka, dzieci, bliskich na wzór miłości Chrystusa, który oddał za nas życie.

Wykłady niedzielne poprowadził długo wyczekiwany gość Pan dr Jacek Pulikowski, który przybył do nas wraz ze swoją współmałżonką Jadwigą z diecezji Poznańskiej. Doktor Jacek Pulkowski w piękny i zarazem konkretny sposób przekazał czym jest małżeństwo, jakie mamy zadania jako małżonkowie i co czynić kiedy coś zaczyna się psuć. Nie wolno nam w żaden sposób się poddać trzeba walczyć do końca o żonę, męża, rodzinę zwłaszcza w obecnych czasach, gdyż jesteśmy świadkami ostatecznej walki o rodzinę.

Po konferencjach odbyła się trzygodzinna zabawa taneczna. Poprowadzili ją Ania i Maciej Najder z Poznania. Jest to małżeństwo zajmujące się na co dzień prowadzeniem zabaw bezalkoholowych.

Celem Walentynkowego Dnia Małżeńskiego było promowanie wartości małżeństwa i rodziny oraz pomoc w rozwiązywaniu trudności, które pojawiają się na drodze wspólnego, rodzinnego życia. Z roku na rok cieszy się on coraz większym  zainteresowaniem. Małżonkowie którzy biorą w nim udział przyjeżdżają z różnych stron Polski, jak np.: Kraków, Rzeszów, Lublin oraz bliższe i dalsze okolice Stalowej Woli.

Walentynkowy Dzień Małżeński, w ocenie uczestników, okazał się dobrym sposobem spędzenia czasu tylko we dwoje.

Z ankiet, które przeprowadzono na koniec, wynika, iż cel Walentynkowego Dnia Małżeńskiego został osiągnięty. Małżonkowie wyrazili swoje zadowolenie i chęć uczestnictwa w przyszłorocznej edycji Dnia Małżeńskiego.

Tekst: Dorota Buczyńska

Rekolekcje dla małżeństw z bł. Rodziną Ulmów

W dniach 19-21.01.2024 r. w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach odbędą się rekolekcje adresowane do małżonków. Będą one poświęcone tematyce powołania do świętości małżeństw. Przywołując wzór życia bł. Rodziny Ulmów, zechcemy zwrócić uwagę na te wymiary życia rodzinnego, w których Józef i Wiktoria Ulmowie pokazali na wzorowy przykład.

Rekolekcje przeznaczone dla małżeństw, niezależnie od stażu. Będzie to czas wspólnej modlitwy przy relikwiach błogosławionych, refleksji nad życiem małżeńskim i rodzinnym, czas wzajemnego słuchania i dialogu. Zapraszamy!

Rozpoczęcie w piątek 19.01.2024 r. o godz. 18.00

Prowadzący: ks. Konrad Fedorowski

Zapewniona diakonia wychowawcza

Koszt: 150 zł od osoby

Adres: ul. Klasztorna 25, 28-236 Rytwiany

Nowy rok posługi rozpoczęty

W dn. 30.09.2020 roku miało miejsce rozpoczęcie roku pracy Doradców Życia Rodzinnego Diecezji Sandomierskiej oraz inauguracja nowego roku akademickiego dla studentów Studium Życia i Rodziny.

 Jesienna Sesja Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sandomierskiej rozpoczęła się od Mszy Świętej w katedrze sandomierskiej o godz. 9.00, w czasie której modliliśmy w intencji wszystkich, którzy posługują w ramach Duszpasterstw Rodzin.

Dalsza część spotkania miała miejsce w auli św. Jana Pawła II, gdzie ks. dr Waldemar Olech skierował do obecnych konferencję, na temat konsekwencji lekceważenia pierwszego przykazania Bożego.

Z dniem 30 września, Pani Maria Kryszpin zakończyła posługę Diecezjalnej Doradczyni Życia Rodzinnego, którą pełniła od 2014 roku. Z tej racji wyraziliśmy wdzięczność za ten cenny wkład jaki Pani Maria wniosła w Duszpasterstwo Rodzin. Bp Krzysztof Nitkiewicz zamianował Diecezjalną Doradczynie Życia Rodzinnego Panią Joannę Grochowinę z Iwanisk. Posługę Doradczyni zakończyła także Pani Anna Miller ze Stalowej Woli, co też stało się okazją do wyrażenie wdzięczności za służbę rodzinie.

W czasie spotkanie przywitano nowych studentów Diecezjalnego Studium dla Życia i Rodziny oraz wręczono misje kanoniczne dla nowych Doradczyń. Po omówieniu kalendarium na przyszły rok pracy, spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.

Czytaj więcej:

“Biała Niedziela”

W dniu 17.09.2023 r. Sekcja Medyczna Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie działające przy parafii Najświętszej Marii Panny Saletyńskiej,  gdzie proboszczem jest ks. Zbigniew Wiatrek, zorganizowała ,,Białą Niedzielę”.

Celem tej akcji było bezpłatne udzielenie porad, konsultacji, badań przez pracowników medycznych.Chcieli oni pomagać rozwiązywać problemy zdrowotne, psychiczne wskazując sposoby radzenia sobie z nimi.

Podczas trwania ,,Białej Niedzieli” wykonano następujące usługi / konsultacje:

  • konsultacje lek.rehabilitanta – 21
  • lek.laryngologa – 26
  • lek.diabetologa – 62
  • lek. kardiologa – 34
  • psychologa – 21
  • porady pielęgniarskie – 15.

Wykonano następujące badania:

  • pomiar glukozy we krwi – 62
  • Ekg – 34
  • pomiar ciśnienia tętniczego -34.

Łącznie wykonano 309 usług medycznych dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wymienione wyżej usługi medyczne były bardzo pozytywnie odebrane przez mieszkańców miasta.

Kolejną ,,Białą Niedzielę” zaplanowano na maj 2024 roku.

Koordynator KCPR Kazimiera Uba

Czytaj więcej:

Weekendowy kurs dla narzeczonych w Radomyślu – 14-15.10.2023r.

W dniach 14-15.10.2023 r. w Domu rekolekcyjnym „Augustianum” w Radomyślu nad Sanem odbędzie się kurs dla narzeczonych. Kurs poprowadzą Państwo Dorota i Krzysztof Zubowie.

Plan kursu jest następujący:

Sobota, 14.10.2023
9.00 – Msza św.
10.00 – 10:45 Spotkanie wprowadzające
11.00 – 11.45 Katecheza 1 – Kim jest dla mnie Jezus Chrystus-Kościół-wiara (prowadzący: ksiądz)
12:00 – 13:00 Modlitwa Anioł Pański – Katecheza 2 – Skąd się wziął sakrament małżeństwa? (prowadzący: ksiądz)
13.00 – 14:00 Obiad
14:00 – 14:45 Katecheza 3 – Dlaczego i jak się spowiadać (prowadzący: ksiądz)
15:00 – 15:45 Katecheza 4 – Chrzest dzieci jako konsekwencja chrześcijańskiego małżeństwa (prowadzący: ksiądz)
16:00 – 17:30 Katecheza 5 – Moralność życia małżeńskiego i Naturalne Planowanie Rodziny (prowadzący: doradca życia rodzinnego)
17.45 – 18.30: Katecheza 6 – Zakochanie a miłość – tymczasowe uczucie, a trwała decyzja (prowadzący: doradca życia rodzinnego)
18:00 Kolacja
19:00 – 19:45 20:00 Różaniec, Apel Jasnogórski i Adoracja Najświętszego Sakramentu

Niedziela, 15.10.2023
7:00 Msza Św.
8:00 Śniadanie
9:00 – 9.45 – Warsztat 1 – Kształtowanie życia małżeńskiego (prowadzący: małżeństwo)
10:00 – 10.45 – Warsztat 2 – Znaczenie małżeństwa sakramentalnego (prowadzący: małżeństwo)
11.00 – 11.45 – Warsztat 3 – Kryzysy i konflikty małżeńskie (prowadzący: małżeństwo)
12:00 – 12.45 Katecheza 7 – Treść i ważność obrzędu i przysięgi małżeńskiej (prowadzący: ksiądz)
13:00 – 13:30 Zakończenie kursu i wręczenie zaświadczeń
13:30 Obiad

Koszt: 150 zł od osoby
Zapisy do końca września 2023 r.