Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej – Strona interentowa Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sandomierskiej
poniedziałek, Marzec 19, 2018

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Aktualności

Odzyskaj swoją wolność

Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli już po raz czwarty zorganizowało warsztaty dotyczące uzależnień i współuzależnień. 10 marca blisko 80 osób uczestniczyło w parafii św. Jana Pawła II w Stalowej Woli w prelekcjach prowadzonych przez psychoterapeutę o. Adriana Lorysia OFM z Opatowa. – Warsztaty skierowane były nie tylko osób uzależnionych czy współuzależnionych, ale do wszystkich, jak chociażby do nauczycieli, którzy na co dzień w swojej pracy spotykają się z różnymi sytuacjami i różnymi osobami. Zapraszaliśmy na te prelekcje poprzez informacje zamieszczone na plakatach w szkołach i na miejskich ogłoszeniach. Chcieliśmy informacje przekazać poprzez parafie, a nawet poprzez uczestników organizowanych przez nas „Dni małżeńskich” – wylicza Jadwiga Zynwala, przewodnicząca KCPR w Stalowej Woli.

Tematem cyklu konferencji było zawołanie „Odzyskaj swoją wolność”. – Tematyka prelekcji dotykała wolności w związku z różnego rodzaju uzależnieniami. Najczęściej doskwierają uzależnienia od środków psychoaktywnych jak alkohol, narkotyki i tym podobne, ale też w tym roku podejmuję temat pomocy ludziom, którzy wchodzą we współuzależnienia i też w pewien sposób tracą wolność. Pokazywałem, że takie współuzależnienie pociąga za sobą wiele traum rodzinnych, pokoleniowych czy nawet społecznych. Chcę wskazać jak pomóc osobom, które weszły we współuzależnienia. W tych wypadkach stosujemy narzędzia duchowe, ale również terapeutyczne czy medyczne. Te narzędzia muszą iść razem – zauważa prelegent i dodaje: – Zauważamy coraz liczniejsze powstawanie tematycznych grup wsparcia związanych ze współuzależnieniem.

W programie sobotniego spotkania była Msza św., dwie konferencje oraz warsztat psychologiczny. Uczestnictwo w warsztatach było bezpłatne, a uczestniczący mogli uzyskać stosowne zaświadczenie. – Uzależnień obecne jest bardzo wiele i można by powiedzieć, że każdy za nas jest poniekąd od czegoś uzależniony. Widzimy też, że uzależnienie dotyczy nie tylko narkotyków czy alkoholu i tym podobnych, ale to może być telewizja, kawa, czy wiele innych. Prowadzący mówił nawet o 100 rodzajach uzależnień, a przez to i współuzależnień – puentuje organizatorka przedsięwzięcia.

Tekst i foto: ks. Adam Stachowicz

Czytaj więcej:

W Kunowie zostało otwarte Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie

Bp Krzysztof Nitkiewicz otworzył w Kunowie Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie i poświęcił jego siedzibę. Centrum będzie służyło mieszkańcom Dekanatu Kunowskiego, a także wszystkim, którzy się do niego zgłoszą. W prowadzenie centrum zaangażowali się miejscowi księża oraz świeccy wolontariusze z parafii, będący specjalistami w różnych dziedzinach.

Otwarcie placówki poprzedziła Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego razem z proboszczem parafii ks. kan. Jerzym Ejchlerem i kapłanami z dekanatu. W liturgii wieńczącej wizytację kanoniczną, uczestniczyli liczni przedstawiciele miejscowej społeczności. Bp Nitkiewicz mówił w homilii o tęsknocie za Bogiem obecnej w ludzkim sercu. Porównał ją do pomocnej dłoni, której się trzeba mocno uchwycić i pozwolić się doprowadzić do Boga. Wyraził jednocześnie radość z obecności na terenie parafii Kunów grup religijnych, społecznych i folklorystycznych. Od dzisiaj w tę bogatą lokalną rzeczywistość wpisało się Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie.

Więcej na https://diecezjasandomierska.pl/z-mysla-o-rodzinach/

 

I Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dziecka Utraconego do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach [Program]

DEKANALNY DZIEŃ MAŁŻEŃSKI – Kolegiata Janowska – 4 marca 2018 [Relacja]

Przy Sercu Matki Maryi w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim

DEKANALNA RANDKA MAŁŻEŃSKA

„To niesamowity dar” mówili małżonkowie. „To dobrze, że możemy odejść od naszej codzienności, aby razem, blisko siebie powrócić do źródła naszej Miłości. Do chwili naszego Sakramentalnego TAK. Nasze małżeńskie „randkowanie” przy sercu Maryi w takiej formie i w takim miejscu to prezent od Boga i Jego Matki – kontynuowali małżonkowie.

..Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy tu być. Dawno nie wychodziliśmy tylko we DWOJE. nigdy nie wracaliśmy pamięcią do naszego randkowania a już do tego co nas w sobie zachwyciło!?!? ….. jakie to było miłe i jakie ważne….. mówili małżonkowi.

………czytałam o tym na stronie diecezji. Przyszłam zobaczyć. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jesteśmy razem. Jak to dobrze, że kościół o nas pomyślał……………

To tylko niektóre świadectwa małżonków z janowskiej randki małżeńskiej, która odbyła się w III niedzielę Wielkiego Postu w Kolegiacie podczas Dekanalnego Dnia Małżeństw. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. dr Tomasza Cubera, który jak zwykle w sposób bardzo taktowny ale i jednocześnie radosny snuł refleksje na temat znaczenia małżeństwa dla samych małżonków, dla kościoła i dla Ojczyzny. Widać było jak ważny dla małżonków pozostawał dar indywidualnego błogosławieństwa na zakończenie Mszy Świętej.

Dalsza część spotkania miała miejsce w domu parafialnym. W pierwszej części był błogosławiony czas na wspólne bycie przy stole, aby radować się darem wspólnoty oraz wspaniałymi smakołykami przygotowanymi przez Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Domowy Kościół.

W drugiej części spotkania Małżonkowie z bardzo różnym stażem od 7miesięcy do 52 lat pożycia małżeńskiego przypatrywali się swojemu powołaniu. W konferencji na temat: Duchowość małżeńska drogą do świętości małżonkowie mogli odkrywać jak ważne i konieczne jest budowanie małżeństwa na SKALE, na Jezusie który pozwala się rozpoznawać w modlitwie, Piśmie Świętym, sakramentach i w osobie współmałżonka. Refleksja na temat odmienności męża i żony z racji odmienności płci była powodem i radości i łez. Uczestnicy otrzymali zadanie domowe:

Wzajemne docenianie się

…Mężowie miłujcie swoje żony. Żony odnoście się ze czcią do swoich mężów….

od dzisiaj: Każdego dnia rano powiem Żonie: jaka Ty jesteś piękna, jak ja Ciebie Kocham.

Żona Mężowi: jaki Ty jesteś mądry, jesteś dla mnie bardzo WAŻNY

Wiesława i Mirosław Bąkowie

Czytaj więcej:

Dzień Małżeński dekanatu Zaklików – 3 marca 2018 [Relacja]

W sobotę 3 marca 2018 roku już po raz trzeci odbył się Dzień Małżeński zorganizowany przez Wydział Rodzin Diecezji Sandomierskiej oraz Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie dekanatu Zaklików. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Hali Sportowej w Zaklikowie.

Prelekcję dotyczącą różnic pomiędzy kobietą i mężczyzną wygłosiło małżeństwo Barbara i Calogero Scilanga. Na spotkaniu oprócz licznie przybyłych małżonków z całego dekanatu Zaklików gościliśmy dyrektora duszpasterstwa małżeństw i rodzin diecezji sandomierskiej Ks. dr Tomasza Cubera. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze. Była możliwość integracji przy kawie i herbacie.

Uwieńczeniem dnia była msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Tomasz Cuber. Liturgię wzbogacił śpiew zaklikowskiego chóru „Gloria” oraz scholii z parafii Rzeczyca Ziemiańska.

Na koniec przy marszu weselnym małżonkowie przeszli do stołówki szkolnej, gdzie spożyli obiad przygotowany przez stołówkę ZSO Zaklików.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie i udostępnienie obiektów szkolnych Panu dyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Sapińskiego w Zaklikowie;
Waldemarowi Plennikowskiemu.

Czytaj więcej:

Dekanalny dzień Skupienia Małżonków w Sandomierzu – 25 lutego 2018 [Relacja]

Niech WAS Bóg błogosławi ………….

Słowa indywidualnego błogosławieństwa rozbrzmiały nad głowami małżonków a w sercu rozlał się dar Miłości samego Boga. Przypieczętowali to małżonkowie pocałunkiem. Widać było radość na wielu twarzach. Małżonkowie otrzymali również modlitwę za siebie nawzajem. W czasie Mszy Świętej Ks. Tomasz bardzo mocno wyakcentował znaczenie Małżeństwa, które jest fundamentem Rodziny. Małżonkowie mogli usłyszeć o tym, że to MIŁOŚĆ małżonków nadaje rytm MIŁOŚCI w domu rodzinnym. To była bardzo konkretna kwintesencja katechez środowych Jana Pawła II.

Prawdę o wielkim znaczeniu rodziców dzieci mogły potwierdzić w dialogowanej części kazania. .. Jak świat światem, każde dziecko pragnie mieć mamę o raz TATĘ… 

Po Mszy Świętej w kameralnej, sali duszpasterskiej spotkali się małżonkowie na drugiej części niedzielnej randki małżeńskiej.

W konferencji na temat: Budowanie jedności małżeńskiej drogą do szczęścia, wybrzmiało zaproszenie do:

  • odkrywania daru modlitwy małżeńskiej i rodzinnej,
  • pokochania odmienności wynikającej z bycia mężczyzną i kobietą,
  • dialogu małżeńskiego,
  • doceniania siebie nawzajem.

Małżonkowie mieli czas na wspólny powrót do źródła , do początku swojego spotkania. Na karteczkach wypisali: co ich zachwyciło w sobie nawzajem i nadało ton wyboru na współmałżonka.

W czasie snutych refleksji na temat znaczenia małżeństwa widać było i ogromną radość ale pojawiały się też łezki.

W każdej wolnej chwili wiele radości w spotkanie wnosił Proboszcz Ks. Józef Śmigiel, który zadbał również o pyszności kulinarne. Pozostaje również wdzięczność wobec Ks. Marka Flisa, Dekanalnego Duszpasterza Rodzin, który zadbał o frekwencje i pozostał we wspólnocie do końca. To dla małżonków znak zatroskania.

Przy pożegnaniu małżonkowie wypowiadali swoje krótkie refleksje, między innymi:

… Nigdy nie mamy czasu na wspólne wyście . Jak to dobrze, że ktoś nas zmobilizował i co więcej taką zgotował ucztę i dla ducha i dla ciała ….
…Bardzo potrzebne są takie dni , o randkach zapomnieliśmy a o wielu usłyszanych rzeczach tak ważnych dla nas małżonków już się zapomniało . Teraz przyszedł czas na przypomnienie i ciągłe zaczynanie od nowa….
…Takie dni są bardzo potrzebne młodym małżonkom . Oni często szukają pomocy nie tu gdzie jest Źródło Dobra i Miłości, stąd tyle rozwodów. ….
………to był , dla nas czas błogosławiony, znalazłam odpowiedź na swój problem…. – mówiła żona.

Wiesława i Mirosław Bąkowie

Czytaj więcej: