Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej – Strona interentowa Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sandomierskiej
piątek, Wrzesień 21, 2018

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Aktualności

W trosce o rodzinę

W Sandomierzu zainaugurowano nowy rok formacji i pracy doradców życia rodzinnego oraz słuchaczy Studium Życia Rodziny. Zadaniem doradców życia rodzinnego jest pomoc narzeczonym, małżonkom i rodzinom poprzez specjalistyczne poradnictwo. Swoją posługę pełnią w parafialnych i dekanalnych poradniach życia rodzinnego oraz Katolickich Centrach Pomocy Rodzinie. 15 września w Kurii Diecezjalnej odbyło się spotkanie inaugurujące kolejny rok pracy i posługi doradców życia rodzinnego oraz inauguracja nowego roku kształcenia i formacji w ramach diecezjalnego Studium Życia Rodziny.

Uczestników studium pozdrowił bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz Sandomierski podziękował za włączanie się w inicjatywy pro rodzinne podejmowane przez diecezję. Mówiąc o potrzebie zgłębiania wiedzy teoretycznej, aby móc nią służyć narzeczonym, małżonkom i dzieciom, biskup podkreślił, że należy w pierwszej kolejności troszczyć się o własne życie religijne oraz wzorowo wypełniać swoje obowiązki rodzinne. –

Tylko żywa wiara, a jednocześnie połączenie zdobytej wiedzy z pozytywnym doświadczeniem życia rodzinnego, uczynią was w pełni kompetentnymi doradcami – powiedział bp Nitkiewicz.

Więcej na: diecezjasandomierska.pl/w-trosce-o-rodzine/

Spotkanie z małżonkami w Rudniku n/Sanem – 16 września 2018 [Relacja]

Dziś o godz. 11.00 w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem odbyło się spotkanie małżeństw dekanatu Rudnik. Uroczystą sumę odprawił i głosił Słowo Boże na wszystkich Mszach Świętych ks. dr Tomasz Cuber – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sandomierskiej.

W homilii ukazał jak bardzo ważną rolę w małżeństwie ma wspólna modlitwa małżonków za swoją rodzinę. Najbardziej zagrożone rozpadem są te małżeństwa, które nie praktykują życia sakramentalnego i modlitewnego. Na koniec każdej Mszy Świętej małżonkowie otrzymali specjalne błogosławieństwo wraz z tekstem modlitwy żony za męża i męża za swoją żonę przez wstawiennictwo św. Józefa i Maryi do jak codziennego odmawiana. Po Mszy św. odbyło się konferencja w Sali na plebani.

Ks. Mariusz Pyryt

Czytaj więcej:

W Sulisławicach nasze serca śpiewały radosne Magnificat

Pośród  kilku tysięcy wiernych z całej diecezji  zgromadzonych 8 września na  Mszy św w Sulisławicach dosyć  liczną grupę stanowiły  rodziny Domowego Kościoła.

To cudowne wydarzenie liturgiczne było zwieńczeniem  rocznych obchodów jubileuszu powstania diecezji. Ogromną radością pozostaje dla nas złożony u stóp Maryi dar krucjaty modlitwy . Ponad 200 małżeństw zapisanych w księdze jubileuszowej złożyło zapewnienie  nieustannej modlitwy w intencji małżeństw w kryzysie oraz o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne

Rodziny  Rodzinom w darze , w Roku Jubileuszowym

200-lecia Diecezji Sandomierskiej

To pierwsza strona księgi Jubileuszowej:

 …………Chrystus nieustannie opiekuje się Kościołem: kocha go zawsze, strzeże go zawsze, jak siebie samego. Chrystus nieustannie usuwa z twarzy człowieka plamy   i  zmarszczki wszelkiego rodzaju. Wzruszające i bardzo piękne jest to promieniowanie mocy i czułości Boga, którą jedna para małżeńska przekazuje drugiej parze, jedna rodzina drugiej rodzinie poprzez modlitwę i czyn.  Ma rację św. Paweł: to jest właśnie «wielka tajemnica»! Małżonkowie  wystarczająco odważni, by nosić ten skarb w «glinianych naczyniach» naszego człowieczeństwa —są podstawowym źródłem bogactwa dla Kościoła, również dla całego świata! Niech Bóg im błogosławi za to tysiąckrotnie!………….Ojciec św. Franciszek

 Codzienność dostarcza nam wiele niepokojących informacji  o  wielorakich trudnościach życia małżeńskiego i rodzinnego . Z doświadczenia wiary wiemy, że modlitwa jest najpewniejszym sposobem  zaradzenia trudnościom. Ufamy, że łaski modlitwy  za innych wracają również do nas samych w postaci Bożego błogosławieństwa.

Z ogromną radością  wpisujmy się  my małżonkowie w przeżycia jubileuszowe naszej Diecezji Sandomierskiej. Darem pozostającym  na zawsze ważnym, dla diecezji niechaj będzie nasza troska o małżeństwa i rodziny . Troska o odnowę ładu moralnego  w rodzinach. Jesteśmy przekonani, że w świętych rodzinach zrodzą się liczne i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego .

Niech Bóg będzie uwielbiony w sercach Małżonków gotowych do nieustannej modlitwy

Wiesława i Mirosław Bąkowie

Diakonia Ewangelizacji

Czytaj więcej:

VI JADWIŻAŃSKI PIKNIK RODZINNY NA ZAKOŃCZENIE WAKACJI W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM – 9 września 2018 [Relacja]

Był to największy i najbardziej znaczący  w naszym Mieście Piknik Rodzinny.  Pogoda w niedzielne wrześniowe popołudnie dopisała, więc zapełnił się przykościelny teren na długi czas przed rozpoczęciem. Po raz szósty, w dn. 9 września 2018 r. parafianie i goście z Ostrowca mogli uczestniczyć w przygotowanym przez organizatorów wydarzeniu, którego atrakcyjność wynika z zaproszonych artystów, licznych konkursów i trwającej loterii fantowej.  Ci, którzy zakupili los nie tylko otrzymali wygraną, ale mieli wiele szans na otrzymanie dodatkowych bonusów w postaci dostarczonych w trakcie pizz, pierogów, zestawów ziołowych czy losowanych bonów na liczne darmowe usługi: Fiku Miku na Słoneczku, rodzinny obiad w restauracji, pizzerii, kurs języka angielskiego, siłownia, karnety na rozgrywki sportowe… . Wszyscy czekali jednak na losowanie nagród głównych, których w tym roku było ponad 30. Nasi sponsorzy dostarczyli nam rowery, hulajnogę elektryczną, tablety, smartfony, szkolne plecaki z wyprawką, zestawy kosmetyków dla rodziny, oryginalną piłkę z MŚ… .

Liczni goście mogli posmakować słodkich ciast, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, grochówki wojskowej i kapuśniaku. Maszyny do wata cukrowej i popcornu były oblegane przez dzieci a przy ognisku całe rodziny piekły sobie kiełbaski. Buzie malców kolorowane na różny sposób były pełne radości. Od godz. 15.00 trwały gry i zabawy rodzinne prowadzone przez P. Justynę, oraz P. Annę i Piotra z Sandomierza. Klerycy z naszego Seminarium Duchownego opowiadali o naszej Uczelni, o swojej drodze do kapłaństwa i odpowiadali na liczne pytania. Występ młodzieżowego zespołu tańca nowoczesnego „Pasja” ze Stalowej Woli, prowadzony przez P. Urszulę Wieczorek, był czymś naprawdę poruszającym dla zgromadzonych. Poziom artystyczny i wykonanie układów tanecznych zachwycił publiczność, czego wyrazem były gromkie oklaski i liczne gratulacje. Zachwyciły nas dzieci tańczące w stalowowolskim zespole  „Smyk”.

Po Mszy świętej zaśpiewali nasi przyjaciele ze Skarżyska: Irek i Remek. Najpierw był religijne pieśni uwielbienia, a później bardzo radosne tańce na murawie. Od godz. 19.45 trwało losowanie nagród głównych. Była radość z wygrania, ale i łzy u maluchów – „proszę księdza miałem numer niższy…  a tak chciałem mieć ten rower… „. Odśpiewaniem apeli jasnogórskiego skończyło się nasze radosne, rodzinne spotkanie. Do zobaczenia za rok!

Czytaj więcej:

„Biała niedziela” w Ostrowcu Świętokrzyskim – 9 września 2018 [Relacja]

W dniu 9.09.2018r w godz.od 15.00 do 17.00 Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie – sekcja medyczna działające przy parafii Najświętszej Marii Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Św. gdzie proboszczem jest ks. Zbigniew Wiatrek oraz wspólnota Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej zorganizowała ,,Białą Niedzielę”dla mieszkańców miasta Ostrowca.

Celem, który przyświecał zorganizowaniu tej akcji było bezpłatne udzielenie porad, konsultacji oraz wykonanie badań przez pracowników medycznych:lekarzy, pielęgniarek, psychologów.

Pracownicy sekcji medycznej udzielając porad i konsultacji starali się pomagać rozwiązywać problemy zdrowotne oraz wskazać sposoby radzenia sobie z nimi.

Podczas trwania ,,Białej Niedzieli”wykonano następujące usługi w ilości:

  • pomiar ciśnienia tętniczego              -34
  • wykonanie Ekg                                     -32
  • pomiar glukozy we krwi                     -24

udzielono następujących konsultacji:

  • konsultacje lek. rehabilitanta          -12
  • konsultacje lek. internisty                -17
  • konsultacje lek. kardiologa              -22
  • konsultacje lek. diabetologa            -24
  • konsultacje lek. laryngologa            -14
  • konsultacje psychologa                     -10

Łącznie wykonano 189 usług medycznych dla przybyłych mieszkańców Ostrowca.

Udzielenie ww konsultacji,badań było bardzo pozytywnie odebrane przez mieszkańców Ostrowca.

KCPR-sekcja medyczna zaplanowało zorganizowanie ponownie ,,Białej Niedzieli”w maju i wrześniu 2019 roku.

Koordynator KCPR sekcji medycznej  

Kazimiera Uba

Czytaj więcej: