W Instrukcji o bezpośrednim przygotowaniu narzeczonych do małżeństwa w diecezji sandomierskiej z dn. 30.12.2016r., czytamy:
“Zespół prowadzący katechizację przedślubną ma być złożony z duszpasterza, doradcy życia rodzinnego oraz innych świeckich, najlepiej par małżeńskich, odpowiednio do tego przygotowanych np. przez Studium Życia i Rodziny, ukończone studia z zakresu rodziny, specjalne kursy organizowane w diecezji, formację we wspólnotach religijnych. W każdej parafii powinna być przynajmniej jedna para małżeńska, współpracująca stale z duszpasterzami.”
Osoby, które w czasie nauk przedmałżeńskich przekazują naukę Kościoła dotyczącą małżeństwa i rodziny, zobowiązane są do posiadania misji kanonicznej, udzielonej im przez Biskupa Sandomierskiego. Misję tę mogą otrzymać tylko ci, którzy są katolikami, wyróżniają się głębokim życiem religijnym prowadzonym zgodnie z wiarą, posiadają właściwe przygotowanie i cieszą się dobrą opinią wiernych. Misja kanoniczna udzielana jest na okres dwóch lat. Warunkiem jej przedłużenia jest czynny udział w dalszej kontynuacji formacji, która prowadzona jest przez Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w Diecezji Sandomierskiej. O przyznanie misji kanonicznej do Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin występuje proboszcz parafii, w której osoby przekazujące naukę Kościoła dotyczącą małżeństwa i rodziny, podejmują katechizację narzeczonych.
W związku zaleceniami Instrukcji Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin organizuje szkolenie dla par małżeńskich, które chciałyby posługiwać w przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Szkolenie odbędzie się w domu rekolekcyjnym Quo Vadis w Sandomierzu 12 marca (niedziela) o godzinie 10.00. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 506142343.
Dyrektor Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin
Ks. Tomasz Cuber
II Dzień Małżeński, tym razem Walentynkowy, odbył się w Stalowej Woli 12 lutego b.r.
W dniach 31.01.17-1.02.17 w Lublinie odbyło się rejonowe spotkanie Duszpasterzy Rodzin z diecezji lubelskiej, siedleckiej, sandomierskiej, przemyskiej, rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.
Mszą świętą o godzinie 16.00 w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Komorowie rozpoczęło się spotkanie opłatkowe Katolickiego Centrum Pomocy Rodziny z dekanatu Raniżów.
Z ks. Tomaszem Cuberem, Dyrektorem Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin diecezji sandomierskiej rozmawia ks. Adam Stachowicz