“Nowe wytyczne dla przyszłych małżonków” – wywiad z ks. Tomaszem Cuberem w Tygodniku Katolickim Niedziela – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

“Nowe wytyczne dla przyszłych małżonków” – wywiad z ks. Tomaszem Cuberem w Tygodniku Katolickim Niedziela

Z ks. Tomaszem Cuberem, Dyrektorem Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin diecezji sandomierskiej rozmawia ks. Adam Stachowicz

 Przez ostatnie lata istniała możliwość prowadzenia kursów w ostatniej klasie szkoły ponadgimnazjalnej. Jak w takim układzie wygląda to w dniu dzisiejszym?

Uważam, że tematyka dotycząca małżeństwa i rodziny powinna być poruszana podczas katechez w szkole średniej w ramach bliższego przygotowania do małżeństwa, ale nie może ona być potraktowana jako kurs przedmałżeński. Na tym etapie młodzież nie do końca zdaje sobie sprawę z powagi przyszłej decyzji. Dziś większość osób zawiera małżeństwo mając pewną stabilizację życiową, ukończywszy studia, po podjęciu pracy zawodowej, dlatego warto, aby razem spojrzeć na sprawę wspólnego życia.

Wiele osób zastanawia się dzisiaj po co kursy przedmałżeńskie, pytają czy to nie strata czasu. Co Ksiądz może im powiedzieć?

W czasach kiedy nasila się plaga rozwodów, gdzie można mówić już o mentalności rozwodowej należy zastanowić się, co jest główną przyczyną takiej sytuacji. W wielu przypadkach młodzi ludzie starający się o rozwód albo stwierdzenie nieważności małżeństwa, podkreślają, że przyczyną takiej decyzji było niewystarczające przygotowanie do małżeństwa. Wiele osób podejmując taką decyzję nie do końca było świadomych czym jest małżeństwo i rodzina. Za ten fakt obwiniają słabo prowadzone przygotowanie do małżeństwa. Nauczeni doświadczeniem sami podkreślają konieczność głębszego i bardziej przystępnego uczestnictwa w katechizacji przedślubnej. Stąd decyzja Księdza Biskupa, aby wydać ujednoliconą instrukcję dotyczącą bezpośredniego przygotowania do małżeństwa.

Na czym polegać ma innowacyjność instrukcji?

Kursy na poziomie zwyczajnym będą prowadzone w większych parafiach dekanatu przez dziesięć spotkań cotygodniowych. Prowadzącymi katechizację przedmałżeńską będą ekipy pastoralne składające się z duszpasterza, pary małżeńskiej, doradcy życia rodzinnego i psychologa. Doświadczenie wnoszone przez tych ludzi ma pomóc w przyszłym, wspólnym życiu nowych małżonków. Spotkania będą prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów. Chcemy, aby narzeczeni bardziej poznali siebie i dokonali konfrontacji swojej wizji małżeństwa, a jednocześnie mieli okazję doświadczyć obecności Chrystusa i nauczyli się jak zapraszać Go do własnego małżeństwa i rodziny.

A co z tymi, którzy nie będą mogli skorzystać z formy zwyczajnej, np. podejmujący pracę za granicą, przebywający w różnych miastach Polski lub mający specyficzny rodzaj pracy, który nie pozwala na systematyczne, ponad dwumiesięczne przygotowanie?

Dla takich osób przewidziany jest kurs przedmałżeński w formie nadzwyczajnej, który będzie składał się z dwóch trzydniowych cyklów spotkań odbywających się w odstępie dwóch tygodni. Takie kursy będą organizowane w ośrodkach rekolekcyjnych. W sytuacji, kiedy osoby z różnych ważnych powodów nie mogą skorzystać z formy zwyczajnej i nadzwyczajnej, Proboszcz, za zgodą Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, zobowiązany jest w sumieniu do przygotowania kandydatów poprzez osobiste rozmowy, podaną lekturę oraz weryfikację wiedzy.

Źródło: niedziela.pl