Postawić na rodzinę
Pod egidą Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu ulicami miasta 11 czerwca, już po raz szósty, przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Hasło tegorocznego marszu to: „Czas na Rodzinę!”
W imieniu organizatorów przedsięwzięcie poprowadził ks. Michał Majecki, koordynator miejscowego KCPR. – Hasłem przypominamy sobie i innym rodzinom, o konieczności pielęgnowania i rozwijania więzów jakie łączą nas nawzajem ze sobą. Nie będzie silnych rodzin, jeżeli nie będziemy inwestowali czasu w ich rozwój – wyjaśniał ks. Majecki. – Celem marszu jest zamanifestowanie poparcia dla tradycyjnie rozumianej rodziny, przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. Jest to święto rodzin, stanowiące okazję do tego, by publicznie wyrazić radość z posiadania rodziny. Idziemy, by uzmysłowić sobie, jak wielka odpowiedzialność za rodzinę spoczywa na nas wszystkich. Chcemy zarówno sobie jak i rządzącym naszym krajem ponownie uświadomić, że fundamentem życia społecznego ale również osobistego szczęścia jest zdrowa, silna, kochająca się wzajemnie rodzina – zaznaczał koordynator.
W marszu wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i powiatowych z prezydentem Tarnobrzega na czele. Liczne organizacje prorodzinne i członkowie ruchów oraz stowarzyszeń. Stronę kościelną reprezentowali duszpasterze z miejskich parafii wraz z członkami swoich wspólnot i przedstawicielami grup duszpasterskich. W Maszu szli członkowie Rycerzy Kolumba, Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie czy Akcji Katolickiej. Widoczne były siostry dominikanki z Wielowsi. Bardzo cieszy liczny udział młodzież szkolnej i związanej z duszpasterstwami. Gościem honorowym Marszu był bp Edward Frankowski, który na rozpoczęcie wskazywał na wartość rodziny. Zaapelował równocześnie o większą troskę o polskie rodziny.
Rodzinne świętowanie rozpoczęło się na placu Bartosza Głowackiego. Duszpasterze poprowadzili Koronkę do Jezusa Miłosiernego. Po modlitwie, przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Komorowa, uczestnicy pochodu przeszli ulicami miasta w kierunku placu przy Gimnazjum nr 2. Tam rozpoczęła się druga część świętowania – rodzinny piknik parafialny zorganizowany przez parafię św. Barbary. Widać było, że to nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie dla wspólnoty parafialnej, ponieważ bogactwo oferty pozwalało każdemu na obfite korzystanie z atrakcji. Nie zabrakło zabaw dla dzieci, począwszy od zjeżdżali, po plac zabaw i siłownię, aż po zawody zwinnościowe. Był występ artystyczny w wykonaniu Orkiestry Dętej. Nie zabrakło domowych wypieków, słodkości czy przysmaków z grilla. W czasie pikniku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i literackiego dotyczącego tematyki związanej z rodziną, a Dorota Kozioł, autorka książki „Niedokończony portret” o ŚP ks. Michale Józefczyku, podpisywała swoją publikację.
Ks. Adam Stachowicz