Postawić na rodzinę – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
sobota, 22 czerwca, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

Postawić na rodzinę

Pod egidą Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu ulicami miasta 11 czerwca, już po raz szósty, przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Hasło tegorocznego marszu to: „Czas na Rodzinę!”

W imieniu organizatorów przedsięwzięcie poprowadził ks. Michał Majecki, koordynator miejscowego KCPR. – Hasłem przypominamy sobie i innym rodzinom, o konieczności pielęgnowania i rozwijania więzów jakie łączą nas nawzajem ze sobą. Nie będzie silnych rodzin, jeżeli nie będziemy inwestowali czasu w ich rozwój – wyjaśniał ks. Majecki. – Celem marszu jest zamanifestowanie poparcia dla tradycyjnie rozumianej rodziny, przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla  życia ludzkiego. Jest to święto rodzin, stanowiące okazję do tego, by publicznie wyrazić radość z posiadania rodziny. Idziemy, by uzmysłowić sobie, jak wielka odpowiedzialność za rodzinę spoczywa na nas wszystkich. Chcemy zarówno sobie jak i rządzącym naszym krajem ponownie uświadomić, że fundamentem życia społecznego ale również osobistego szczęścia jest zdrowa, silna, kochająca się wzajemnie rodzina – zaznaczał koordynator.

W marszu wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i powiatowych z prezydentem Tarnobrzega na czele. Liczne organizacje prorodzinne i członkowie ruchów oraz stowarzyszeń. Stronę kościelną reprezentowali duszpasterze z miejskich parafii wraz z członkami swoich wspólnot i przedstawicielami grup duszpasterskich. W Maszu szli członkowie Rycerzy Kolumba, Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie czy Akcji Katolickiej. Widoczne były siostry dominikanki z Wielowsi. Bardzo cieszy liczny udział młodzież szkolnej i związanej z duszpasterstwami. Gościem honorowym Marszu był bp Edward Frankowski, który na rozpoczęcie wskazywał na wartość rodziny. Zaapelował równocześnie o większą troskę o polskie rodziny.

Rodzinne świętowanie rozpoczęło się na placu Bartosza Głowackiego. Duszpasterze poprowadzili Koronkę do Jezusa Miłosiernego. Po modlitwie, przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Komorowa, uczestnicy pochodu przeszli ulicami miasta w kierunku placu przy Gimnazjum nr 2. Tam rozpoczęła się druga część świętowania – rodzinny piknik parafialny zorganizowany przez parafię św. Barbary. Widać było, że to nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie dla wspólnoty parafialnej, ponieważ bogactwo oferty pozwalało każdemu na obfite korzystanie z atrakcji. Nie zabrakło zabaw dla dzieci, począwszy od zjeżdżali, po plac zabaw i siłownię, aż po zawody zwinnościowe. Był występ artystyczny w wykonaniu Orkiestry Dętej. Nie zabrakło domowych wypieków, słodkości czy przysmaków z grilla. W czasie pikniku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i literackiego dotyczącego tematyki związanej z rodziną, a Dorota Kozioł, autorka książki „Niedokończony portret” o ŚP ks. Michale Józefczyku, podpisywała swoją publikację.

Ks. Adam Stachowicz