Dekanalne Spotkanie Małżeństw w Koniemłotach – 22 kwietnia 2018 [Relacja] – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

Dekanalne Spotkanie Małżeństw w Koniemłotach – 22 kwietnia 2018 [Relacja]

W niedzielę 22.04.2018 roku w Koniemłotach odbyło  się Dekanalne Spotkanie Małżeństw.

W spotkaniu uczestniczyło  20 małżeństw z bardzo różnym stażem, co więcej byli z nami narzeczeni z Ostrowca. Nie będą mogli uczestniczyć w Dniu Skupienia dla narzeczonych i szukając podobnego  spotkania dotarli do Koniemłot. Bardzo dziękowali za świadectwo życia małżeńskiego. W niedzielę Dobrego Pasterza przy boku Niepokalanej otrzymaliśmy wielki czas ucztowania, świętowania, czas randki małżeńskiej.

Tak piszą uczestnicy:

Bogu dzięki, że mogliśmy uczestniczyć w Dniu Skupienia dla Małżeństw w Niedzielę Dobrego Pasterza. W czasie mszy św. w homilii ks. Tomasz Diecezjalny Duszpasterz Rodzin podkreślał wielką rolę kapłana – „Kapłan nie jest potrzebny, Kapłan jest konieczny w życiu każdego wierzącego”.

Msza św. zakończyła się indywidualnym błogosławieństwem wszystkich małżonków.

Jesteśmy bardzo wdzięczni parze prowadzącej Wiesi i Mirkowi za tak wiele cennych wskazówek jak nieustannie udoskonalać nasze małżeństwo, że potrafili w tak piękny sposób przypomnieć nam jaka jest nasza rola w małżeństwie, w jaki sposób w codziennym życiu budować je na nowo.

Jaka jest recepta na szczęśliwe małżeństwo:

  • odpowiedzialność za współmałżonka w dążeniu do świętości;
  • modlitwa małżonków za siebie nawzajem – mąż za żonę, żona za męża;
  • ciągłe randkowanie – pomimo upływu lat częste zapraszanie się na randkę;
  • nieustanne dialogowanie ze sobą – żeby dobrze się poznać i znać potrzeby i pragnienia współmałżonka trzeba ze sobą rozmawiać;
  • docenianie się nawzajem i pragnienie dobra – jaka Ty jesteś kochana…, jaki Ty jesteś ważny dla mnie…
  • szacunek dla rodziców i teściów – przecież dzięki nim jesteśmy „ja” i mój „współmałżonek”

 Wspominaliśmy „jak się poznaliśmy”, przypominaliśmy sobie „dzień naszego ślubu” i „najpiękniejsze chwile w naszym życiu”. Warto było spędzić ten czas z innymi małżeństwami wymieniając doświadczenia.

Cieszymy się, że po 34 latach małżeństwa ciągle jesteśmy razem, pomimo wielu kryzysów i nieporozumień.

Wiara nas umacnia, wierzymy że Opatrzność nieustannie nad nami czuwa i nam błogosławi.

Chwała Panu. Małgorzata  i Remigiusz

 Takie spotkanie pomogło nam pogłębić więź małżeńską, odświeżyć nasze relacje, usłyszeć głos innych małżeństw, skorzystać z ich doświadczenia. Ten czas zadany nam przez Boga był czasem bardzo owocnym, uzupełniającym brakujące luki czyli nowy powiew świeżości, Wiesia i Mirek Bąkowie byli dla nas darem przynoszącym odświeżony, chociaż znany nam model małżeństwa ufającego Bogu. Z radością wysłuchaliśmy tak interesującej prelekcji opierającej się na dialogu z małżeństwami obecnymi na konferencji. Czas przeleciał, jak ciepły powiew wiatru pozostawiając napełnione nasze dłonie i serce. Bóg swoją obecnością pośród nas, napełnił nasze spotkanie pokojem i ufnością w lepsze jutro, poprzez parę prowadzącą upomniał i przypomniał nam o posłudze nie tylko względem siebie, jak również względem innych małżeństw zwłaszcza tych nieobecnych w kościele.  Wydawać się mogłoby, iż nic nas nie zaskoczy a tu ciekawa forma przekazu, wspaniała atmosfera wprowadziła nas w budowanie naszego szczęścia na nowo, jak wiosna pojawiająca się każdego roku oczekiwana i zaskakująca. Tak również dla nas to spotkanie małżeństw było nową wiosna w naszym codziennym życiu. Wiesia mówiła o randkach ze współmałżonkiem, takiej drugiej młodości było nam potrzeba, aby znów nabrać sił, naładować akumulatory wspólną modlitwą i iść „aby siać i odnawiać oblicze naszej Ziemi”. Tak, jak stare wino  napełniwszy  bukłaki, dało początek dla wina młodego pełnego zapału i energii. Uzupełniliśmy to co brakuje najbardziej, ożywczej siły której daje Pan tym, którzy o nią proszą i zabiegają.

Dziękuję wszystkim obecnym, prowadzącym Wiesi i Mirkowi, szczególnie tez ks. Tomaszowi za Słowo Boże tętniące życiodajnym przebudzeniem z letargu do nowej jakości życia.  Wskazał ksiądz, że za  Bogiem podążają drogą ku świętości zawsze razem małżonkowie.

Małgorzata i Marian

Dziękujemy Bogu, że kolejny raz mogliśmy uczestniczyć w Dekanalnym dniu Skupienia Małżonków. zaczerpnęliśmy wody żywej  jak Samarytanka, która spotkała Jezusa. Z nowym , świeżym spojrzeniem patrzymy na współmałżonka jako na cudowny Prezent od Pana Boga, który  nieustannie nas zaskakuje. Cieszymy się, że poprzez kapłana i prowadzących małżonków Jezus mówił do nas, poruszał nasze serca  i odnawiał naszą relację.   

Wdzięczni Bogu Ania i Krzysztof Szczeszkowie