IX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Święty Krzyż – 1 lipca 2018r [Relacja] – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

IX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Święty Krzyż – 1 lipca 2018r [Relacja]

W uroczystość odpustową  Przenajświętszej Krwi Chrystusa 1 lipca 2018 roku na Świętym Krzyżu odbyła się XI Pielgrzymka  Diecezjalna  Małżeństw i Rodzin.  Tradycyjnie  pielgrzymkę o godzinie 9.30 rozpoczęto  Drogą Krzyżową z Nowej Słupi, Szlakiem Królewskim, do Sanktuarium Świętego Krzyża. Rozważania stacji Drogi Krzyżowej przygotowało koło z Padwi  Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej.

O godz.12.00 została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji małżeństw i rodzin pod przewodnictwem  Duszpasterza Rodzin Diecezji Sandomierskiej ks. dr. Tomasza Cubera.W wygłoszonym do pielgrzymów słowie Bożym  odniósł się do  przypadającej w tym dniu uroczystości Przenajświętszej Krwi Chrystusa przywołując słowa św. Pawła „Wiecie bowiem, że z waszego oddziedziczonego po przodkach złego postępowania zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym srebrem lub złotem, ale drogocenną krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy.” Podkreślił, że tego wielkiego daru   prawdziwej miłości nie wolno nam zmarnować.  Trzeba tak jak lud wybrany z Mojżeszem powiedzieć: Wszystko, co powiedział Pan, uczynimy i będziemy posłuszni.” Odnosząc się do słów z  psalmu responsoryjnego „Przychodzę Boże, pełnić Twoją wolę” zwrócił wiernym uwagę na to, że my w dzisiejszym świecie chcemy pełnić swoją wolę, a nie Bożą. Często  to my decydujemy  co dobre i złe,  myślimy „to ja jestem panem swojego losu, co mi Bóg będzie mówił, ja jestem wolny w swoich decyzja, ja, ja, ja tylko ja. W  homilii ks Tomasz Cuber podkreślił też znaczenie modlitwy w życiu wiernych.  Zwracając się do rodzin i małżonków  mówił o zjednoczeniu o wsparciu, byciu razem. Rodzina powinna być   zjednoczona  wokół Boga i żyć Bogiem, taka rodzina jest szczęśliwa i bezpieczna. To zjednoczenie  rodziny może  dokonać się tylko na modlitwie.  „Dlatego współczesna rodzina chrześcijańska w dobie kryzysu życia małżeńsko-rodzinnego, w społeczeństwie w którym dominuje mentalność rozwodowa powinna sobie wziąć do serca słowa wypowiedziane przez samego Jezusa:  Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie. Drodzy małżonkowie, drodzy rodzice, dziadkowie, dzieci módlcie się wspólnie za siebie, aby nie doszło do rozpadu wspólnoty rodzinnej, na którym wszyscy przegrywają a zwłaszcza ci najmniejsi, bo każde dziecko jak świat światem chce mieć mamę oraz tatę.

Na zakończenie Mszy św. wszyscy pielgrzymi ucałowali Relikwię Drzewa Krzyża Świętego.  Ks. Tomasz Cuber  Dyrektor Duszpasterstwa Rodzin   Diecezji Sandomierskiej  podziękował  wszystkim pielgrzymom i osobom zaangażowanym w przygotowanie pielgrzymki,   między innymi Stowarzyszeniu Rodzin  Katolickich Diecezji Sandomierskiej za przygotowanie  Drogi Krzyżowej, oprawę liturgiczną i zorganizowany autokarowy  przyjazd na Święty Krzyż grupom  pielgrzymów z Koła w Łoniowie i Padwi Narodowej.

Alicja Szatan