VII Walentynkowy Dzień Małżeński – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Aktualności

VII Walentynkowy Dzień Małżeński

W dniach 10 i 11 lutego 2024 r. Parafia pw. św. Floriana i Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli  zorganizowali VII Walentynkowy Dzień Małżeński.

Rozpoczął się on Mszą Świętą w sobotę o godz. 15.00, a w niedzielę o godz. 12.15 w Parafii pw. Św. Floriana w Stalowej Woli. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Słowo Boże do małżonków głosił w tych dniach ks. dr Michał Grochowina – Oficjał Sądu Biskupiego w Sandomierzu.

Dalsza  część spotkania: obiad, wykłady oraz zabawa taneczna odbywały się w Restauracji „Sezam” w Stalowej Woli. Walentynkowy Dzień Małżeński zakończył się w sobotę (10.02.) o godz. 23.00, a w niedzielę (11.02.) o godz. 20.00. W spotkaniu wzięło udział 252 osoby, w tym 119 par małżeńskich.

Sobotnie wykłady o tematyce małżeńskiej: ,, Jak w codzienności dbać o małżeństwo?” oraz ,,Czym jest małżeńska przyjaźń?”  poprowadzili Państwo Joanna i Norbert Dawidczykowie z Ostrołęki. Prelegenci ukazali słuchaczom  jak budować wzajemną relację opartą  na przyjaźni pomiędzy małżonkami, na szczerości, otwartości i wzajemnym szacunku do współmałżonka. Należy uczyć się kochać swojego współmałżonka, dzieci, bliskich na wzór miłości Chrystusa, który oddał za nas życie.

Wykłady niedzielne poprowadził długo wyczekiwany gość Pan dr Jacek Pulikowski, który przybył do nas wraz ze swoją współmałżonką Jadwigą z diecezji Poznańskiej. Doktor Jacek Pulkowski w piękny i zarazem konkretny sposób przekazał czym jest małżeństwo, jakie mamy zadania jako małżonkowie i co czynić kiedy coś zaczyna się psuć. Nie wolno nam w żaden sposób się poddać trzeba walczyć do końca o żonę, męża, rodzinę zwłaszcza w obecnych czasach, gdyż jesteśmy świadkami ostatecznej walki o rodzinę.

Po konferencjach odbyła się trzygodzinna zabawa taneczna. Poprowadzili ją Ania i Maciej Najder z Poznania. Jest to małżeństwo zajmujące się na co dzień prowadzeniem zabaw bezalkoholowych.

Celem Walentynkowego Dnia Małżeńskiego było promowanie wartości małżeństwa i rodziny oraz pomoc w rozwiązywaniu trudności, które pojawiają się na drodze wspólnego, rodzinnego życia. Z roku na rok cieszy się on coraz większym  zainteresowaniem. Małżonkowie którzy biorą w nim udział przyjeżdżają z różnych stron Polski, jak np.: Kraków, Rzeszów, Lublin oraz bliższe i dalsze okolice Stalowej Woli.

Walentynkowy Dzień Małżeński, w ocenie uczestników, okazał się dobrym sposobem spędzenia czasu tylko we dwoje.

Z ankiet, które przeprowadzono na koniec, wynika, iż cel Walentynkowego Dnia Małżeńskiego został osiągnięty. Małżonkowie wyrazili swoje zadowolenie i chęć uczestnictwa w przyszłorocznej edycji Dnia Małżeńskiego.

Tekst: Dorota Buczyńska