Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej – Strona interentowa Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sandomierskiej
środa, Lipiec 18, 2018

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Aktualności

Dzień Męża i Żony – 13 lipca

https://www.youtube.com/watch?v=PVttJ716b3k&feature=youtu.be

Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin przypomina, że w Diecezji Sandomierskiej 13 lipca każdego roku obchodzimy Dzień Męża i Żony. Proponuje się, aby małżonkowie w tym dniu obojętnie, gdzie przebywają, czy na wakacjach czy w swoim domu więcej czasu spędzili ze sobą np. uczestnicząc we wspólnej Eucharystii w Kościele; aby poszli na wspólny spacer, do kina czy na kolację.

IX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Święty Krzyż – 1 lipca 2018r [Relacja]

W uroczystość odpustową  Przenajświętszej Krwi Chrystusa 1 lipca 2018 roku na Świętym Krzyżu odbyła się XI Pielgrzymka  Diecezjalna  Małżeństw i Rodzin.  Tradycyjnie  pielgrzymkę o godzinie 9.30 rozpoczęto  Drogą Krzyżową z Nowej Słupi, Szlakiem Królewskim, do Sanktuarium Świętego Krzyża. Rozważania stacji Drogi Krzyżowej przygotowało koło z Padwi  Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej.

O godz.12.00 została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji małżeństw i rodzin pod przewodnictwem  Duszpasterza Rodzin Diecezji Sandomierskiej ks. dr. Tomasza Cubera.W wygłoszonym do pielgrzymów słowie Bożym  odniósł się do  przypadającej w tym dniu uroczystości Przenajświętszej Krwi Chrystusa przywołując słowa św. Pawła „Wiecie bowiem, że z waszego oddziedziczonego po przodkach złego postępowania zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym srebrem lub złotem, ale drogocenną krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy.” Podkreślił, że tego wielkiego daru   prawdziwej miłości nie wolno nam zmarnować.  Trzeba tak jak lud wybrany z Mojżeszem powiedzieć: Wszystko, co powiedział Pan, uczynimy i będziemy posłuszni.” Odnosząc się do słów z  psalmu responsoryjnego „Przychodzę Boże, pełnić Twoją wolę” zwrócił wiernym uwagę na to, że my w dzisiejszym świecie chcemy pełnić swoją wolę, a nie Bożą. Często  to my decydujemy  co dobre i złe,  myślimy „to ja jestem panem swojego losu, co mi Bóg będzie mówił, ja jestem wolny w swoich decyzja, ja, ja, ja tylko ja. W  homilii ks Tomasz Cuber podkreślił też znaczenie modlitwy w życiu wiernych.  Zwracając się do rodzin i małżonków  mówił o zjednoczeniu o wsparciu, byciu razem. Rodzina powinna być   zjednoczona  wokół Boga i żyć Bogiem, taka rodzina jest szczęśliwa i bezpieczna. To zjednoczenie  rodziny może  dokonać się tylko na modlitwie.  „Dlatego współczesna rodzina chrześcijańska w dobie kryzysu życia małżeńsko-rodzinnego, w społeczeństwie w którym dominuje mentalność rozwodowa powinna sobie wziąć do serca słowa wypowiedziane przez samego Jezusa:  Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie. Drodzy małżonkowie, drodzy rodzice, dziadkowie, dzieci módlcie się wspólnie za siebie, aby nie doszło do rozpadu wspólnoty rodzinnej, na którym wszyscy przegrywają a zwłaszcza ci najmniejsi, bo każde dziecko jak świat światem chce mieć mamę oraz tatę.

Na zakończenie Mszy św. wszyscy pielgrzymi ucałowali Relikwię Drzewa Krzyża Świętego.  Ks. Tomasz Cuber  Dyrektor Duszpasterstwa Rodzin   Diecezji Sandomierskiej  podziękował  wszystkim pielgrzymom i osobom zaangażowanym w przygotowanie pielgrzymki,   między innymi Stowarzyszeniu Rodzin  Katolickich Diecezji Sandomierskiej za przygotowanie  Drogi Krzyżowej, oprawę liturgiczną i zorganizowany autokarowy  przyjazd na Święty Krzyż grupom  pielgrzymów z Koła w Łoniowie i Padwi Narodowej.

Alicja Szatan

Czytaj więcej:

Spotkanie Rodzin Katolickich reprezentujących Katolickie Centra Pomocy Rodzinie z Dekanatu Szewnieńskiego – 24 czerwca 2018 [Relacja]

24 czerwca 2018 odbyło się w kościele p.w. św. Mikołaja w Szewnie spotkanie  Rodzin Katolickich reprezentujących Katolickie Centra Pomocy Rodzinie z Dekanatu Szewnieńskiego z częścią oficjalną (rodziny uczestniczyły w Mszy świętej podczas której homilię wygłosił  ks. dr Tomasz Cuber, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin. W homilii ks dr Cuber odwołał się odwoływał się do nauczania Jana Pawła II – papieża rodzin. Wskazywał również na sakrament małżeństwa, jako fundament rodziny. Jak zaznaczył Ks. dyrektor- sytuacja polskich rodzin nie jest łatwa.- Są takie, które radzą sobie w życiu codziennym, ale są i takie, które potrzebują wsparcia.

W przestrzeni moralnej jest duże przyzwolenie na rozwody czy związki niesakramentalne. Stąd potrzeba wspierania rodzin przez Kościół i państwo – kontynuował. – Dla bezpieczeństwa rodziny ważna jest świadomość wsparcia z wielu stron. Przykładem może być właśnie powołanie Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie. Na mapie Polski daje się zauważyć przywiązanie do tradycyjnych wartości, w tym trwałości małżeństwa, Szewna jest tego najlepszym przykładem Wszędzie jednak potrzeba pracy duszpasterskiej – zaznaczył ksiądz Dyrektor, czego dowodem jest to dzisiejsze spotkanie. Niecodziennym akcentem spotkania było odnowienie przyrzeczenia małżeńskiego i udzielenie im błogosławieństwa.

W części nieoficjalnej, która odbyła się w kameralnej scenerii Podziemnej Galerii w niedawno odkrytych, urokliwych korytarzach dyskutowano na temat problemów współczesnych Rodzin. W tej część głoś zabrali Małgorzata i Grzegorz Krysowie, wychowujący pięcioro dzieci, angażujący się także w duszpasterstwo rodzin. Państwo Krysowie prowadzą spotkania przedślubne dla narzeczonych. Jak zaznaczają – siłą ich małżeństwa jest Bóg i wzajemna miłość. Na Nim budują swoją rodzinę i jej przyszłość, zaznaczając, że   że warunkiem dobrego małżeństwa jest wzajemna miłość i oparcie w Bogu. Te słowa potwierdzili zabierający kolejni dyskutanci Maria Czwakiel- jak podkreśliła – małżeństwo, to droga z Jezusem do zbawienia. Anna Adamska, Krytyna i Bogusław Jurysowie podkreślali znaczenie małżeństwa, jako źródła życiowego szczęścia.

Organizatorzy – Dziekan Ks. Jan Butryn, proboszcz Parafi p.w. św. Mikołaja w Szewnie, przewodnicząca Katolickiego Centrum Pomocy Rodzin –
Krystyna Anna Jurys i członkowie Jolanta Wiśniewska, Zofia Kogut, Bogusław Jurys, Maria Czwakiel, Anna Adamska, Magdalena Serwicka, Maria Kopańska zadbali, by należycie ugościć przybyłych na tę uroczystość gości. Przy smakowitej kawie i pysznym cieście oddaliśmy się wszyscy wrażeniem ,tóre dostarczył koncert muzyczny w wykonaniu Sylwii i Gryzko – Ośko i Kamila Ośko(organy, saksofon) oraz Rodziny Państwa Kochanów – Joasia Kochan, gitara i śpiewającego małżonka i ich dzieci. Bogaci we wrażenia, uduchowieni, z głęboką wiarą, że dobry Bóg otoczy nasze rodziny wsparciem podejmujemy kolejne małżeńsko – rodzinne wyzwania.

Krystyna Anna Jurys

Czytaj więcej:

Święto Rodziny w parafii św. Barbary w Staszowie – 17 czerwca 2018 [Relacja]

17-go czerwca w parafii św. Barbary w Staszowie dziękowaliśmy Bogu za naszą świątynię i jej budowniczych. Temat świątyni – miejsca spotkania Boga z człowiekiem, stał się podstawą do rozważań o Rodzinie jako żywym małym Domowym Kościele, która jest miejscem życia i miłości, budowania jedności i przekazywania żywej tradycji, ale nade wszystko spotkaniem z Bogiem i drugim człowiekiem.

Uroczystości przewodniczył ks. dr Tomasz Cuber Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji sandomierskiej. Z jego inicjatywy na wszystkich Mszach Świętych miało miejsce uroczyste błogosławienie poszczególnych małżeństw. Wielkie przeżycie i radość malowały się na twarzach wszystkich par. To wydarzenie bardzo dobrze odebrane przez rodziny zrodziło myśl, aby taką modlitwą objąć wszystkie małżeństwa w każdym przedziale wiekowym, mając na uwadze wielką troskę o duchową kondycję zwłaszcza młodych małżeństw. Chrzest dzieci dopełniał wymiaru tego wydarzenia i dodawał jej radości płynącej z przyjęcia tych dzieci do społeczności Kościoła.

Wiele rodzin po zakończeniu uroczystości z wdzięcznością wyrażało się o tej cennej inicjatywie z pragnieniem powracania i praktykowania takich „świętych spotkań”.

Świadectwo:

Jesteśmy młodą rodziną. Mamy trójkę małych dzieci. Czynnie angażujemy się w życie parafii. Wydarzenie, jakie miało miejsce 17-go czerwca bardzo nas ucieszyło i na nowo otworzyło nam oczy, jak bardzo ważnym jest małżeństwo sakramentalne i troska o właściwą formację Rodziny. Treść homilii i podawane przykłady mocno wpisały się nam w pamięć, ale jeszcze bardziej otworzyły nam serce na potrzebę budowania więzi z Bogiem między sobą i z dziećmi.

Jesteśmy wdzięczni za tę cenną inicjatywę modlitwy za rodziny. Niech Bóg błogosławi Księdzu Dyrektorowi w jego pracy i podejmowanych wysiłkach dla dobra wszystkich rodzin.

Dobrze, że wydarzenie to wpisuje się także w 200 lecie naszej sandomierskiej diecezji.

Justyna i Bernard

Czytaj więcej:

Zakończenie Roku Pracy Doradców Życia Rodzinnego i Studentów Diecezjalnego Studium Życia Rodziny – 23 czerwca 2018 [Relacja]

„Zaufaj Panu a On sam będzie działał w twoim życiu”

– te słowa zaczerpnięte z Ps. mocno wybrzmiały podczas Mszy świętej na zakończenie Roku Pracy Doradców Życia Rodzinnego i Studentów Diecezjalnego Studium, które miało miejsce w sobotę 23 czerwca. Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Cuber – dyrektor Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Sandomierskiej a w koncelebrze był również ks. Roman Sieroń – dyrektor Instytutu Teologicznego. Ks. Tomasz podczas homilii nawiązując do Ewangelii z dnia (Mt 6,24-34) mówił, że nie powinniśmy się zbytnio troszczyć o życie, ale całkowicie zaufać Panu, tak jak Dawid wierzył w moc Bożą i pokonał potężnego Goliata. Podczas Mszy świętej mocno wybrzmiała modlitwa za ojców w dniu ich święta.

Po Mszy świętej odbyło się spotkanie w Sali Papieskiej. Na początku zostały wręczone dyplomy 8 absolwentom Diecezjalnego Studium Życia Rodziny oraz podziękowanie doradcom życia rodzinnego za trud i pracę na rzecz narzeczonych i małżonków.

Po krótkiej przerwie kawowej odbył się wykład ks. Krzysztofa Irka na temat Sługi Bożego Ks. Bp Zygmunta Łozińskiego, biskupa mińskiego i pińskiego. Na jego przykładzie, ks. Krzysztof ukazał, jak ważne w życiu człowieka jest dobre wychowanie. Ono owocuje i przynosi owoc obfity. Ks. Bp Łoziński jest wzorem kapłana, pasterza zatroskanego o swoje owieczki oraz wzorem patrioty, który nie bał się stanąć w obronie prawdy.

Na koniec ks. Tomasz Cuber przedstawił kalendarium na najbliższy rok.

Spotkanie zakończyło się odmówieniem w południe Anioł Pański i błogosławieństwem kapłańskim.

Opracowała Jadwiga Zynwala

Czytaj więcej:

Polska rodziną silna

Ulicami Sandomierza przeszedł w niedzielne popołudnie 10 czerwca „Marsz dla życia i rodziny”. Jego hasłem były słowa „Polska rodziną silna”, nawiązujące do obchodzonej 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Marsz zorganizowało Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie Dekanatu Sandomierskiego im. Sługi Bożego ks. Wincentego Granata oraz miejscowe parafie. Uczestnicy marszu wzięli najpierw udział we Mszy św. w kościele pw. św. Józefa, której przewodniczył bp Edward Frankowski. Biskup pomocniczy senior podkreślił potrzebę modlitwy w obronie prawa ludzkiego życia oraz sakramentalnego małżeństwa pomiędzy mężczyzną a kobietą, jako podstawowej wspólnoty tworzącej Kościół oraz naród.

Na zakończenie liturgii, zabrał głos bp Krzysztof Nitkiewicz.

Dzisiejszy marsz jest naszym upominaniem się o prawo do życia dla każdego człowieka. Nikt nie ma takiej władzy, żeby życie – Boży dar – przerywać lub skracać. Bóg powiedział przecież: nie zbijaj! Potrzebujemy tego marszu dla innych i dla siebie, gdyż z powodu ideologicznego propagowania różnych „wyjątków”, będą zdarzały się coraz częściej przypadki podobne do sytuacji małego Alfiego Evansa o którym z pewnością słyszeliście. Przy okazji tamtego dramatu próbowano wmówić opinii publicznej, że spowodowanie albo przyśpieszenie śmierci stanowi w pewnych okolicznościach dobrodziejstwo, czy mniejsze zło. Myślę, że niektórzy chcą w ten sposób decydować za nas. Tak więc broniąc życia innych, może nawet osób nam nieznanych, ratujemy jednocześnie nasze własne życie, życie bliskich nam osób – powiedział bp Nitkiewicz.

Czytaj dalej: Polska rodziną silna